INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  TURUL 1 PRELIMINAR

CFR Cluj, salvată de UEFA » Campioana României, prima care profită de schimbarea regulilor

CFR Cluj - Borac Banja Luka

Articol de GSP - Publicat marti, 13 iulie 2021 22:55 / Actualizat marti, 13 iulie 2021 23:39

CFR Cluj intră în istoria cupelor europene. Campioana României este prima echipă care profită de pe urma abolirii unei reguli care a ținut 56 de ani.

AICI, toate detaliile despre Borac Banja Luka - CFR Cluj

La finalul lunii iunie, UEFA a decis anularea avantajului golurilor marcate în deplasare pe parcursul dublelor manșe din competițiile europene. Meciurile intră în prelungiri, dacă scorul general este egal.

CFR Cluj, prima care profită de decizia UEFA! Ar fi fost eliminată de Borac Banja Luka

CFR Cluj, campioana României, este prima echipă care profită de această regulă. Vișiniii au câștigat manșa tur din turul 1 preliminar cu Borac Banja Luka, scor 3-1, iar la returul din Bosnia au pierdut cu 0-2 în timpul regulamentar. Scorul la general a fost 3-3, dar golul marcat în deplasare de campioana Bosniei nu a mai contat.

Sezonul trecut, ar fi contat, iar campioana României ar fi fost eliminată din Liga Campionilor. Acum, trupa lui Marius Șumudică a mers în prelungiri, unde golul lui Alexandru Chipciu a calificat-o în turul 2 preliminar. Acolo așteaptă Lincoln Red Imps, campioana din Gibraltar.

UEFA discuta de mult timp această regulă. Comitetul Executiv a ținut cont de sfatul Comisiei de Competiții și a abolit-o cu efect imediat. Chiar dacă nu a existat unanimitate, mulți antrenori, fani și patroni au pus sub semnul îndoielii corectitudinea golului care valorează dublu.

- Aleksander Ceferin, președinte UEFA

Liga Campionilor, tur 1 preliminar » Ferencvaros, Ludogorets și Dinamo Zagreb, in acțiune