INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CFR CLUJ - SLAVIA PRAGA 0-1

CFR CLUJ - SLAVIA PRAGA 0-1 // George Țucudean a ieșit în față după eșec: „Eu am fost de vină, îmi asum!”

Articol de GSP - Publicat miercuri, 21 august 2019 00:08

CFR Cluj a pierdut meciul tur cu Slavia Praga, scor 0-1, în cadrul play-off-ului Ligii Campionilor și se va lupta pentru calificarea în grupe, în Cehia, dar jucătorii lui Dan Petrescu au încredere că pot reveni.

• Returul din Cehia va avea loc miercuri, 28 august.
  • Învingătoarea din această „dublă” merge în grupele Ligii Campionilor
  • Pierzătoarea se duce în grupele Europa League

Suntem o echipă care știe să revină. Am făcut o primă repriză mai slabă, ei au fost mai agresivi. La reluare am pus presiune pe ei, am avut ocazii, dar din păcate nu am marcat.

Slavia e o echipă puternică, stă bine în teren. Vom încerca să dăm totul și să ne calificăm”, a spus Ciprian Deac, la TV Digi Sport.

Și căpitanul Mario Camora rămâne optimist. Portughezul se bazează pe faptul că echipa sa este pricepută în reveniri:

„Dacă ai două ocazii, măcar una ar trebui să o transformi în gol. Și noi am câștigat din faze fixe, de data asta a fost invers. Mergem mai departe, capul sus, am demonstrat că putem să întoarcem un rezultat din tur. Dacă Celtic e mai puternică individual, Slavia a arătat mai solidă din punct de vedere colectiv”.

Țucudean își asumă vina

George Țucudean a fost titular în această întâlnire, dar Dan Petrescu a ales să îl înlocuiască la pauză cu Rondon. La finalul meciului, atacantul român și-a asumat vina la golul marcat de către cehi.

„Ei au marcat, noi, nu. Nu am fost inspirați. Am dominat jocul în repriza a doua, am avut și ocazii, inclusiv un penalty care putea schimba jocul. Știam ce ne așteaptă, că sunt jucători care ajung repede în careul nostru, aleargă foarte mult, dar cu toate astea puteam marca în repriza a doua. Trebuia să înscriem.

Eu l-am scos din ofsaid la gol pe jucătorul lor, am ieșit târziu și asta ne-a costat”, a declarat George Țucudean.

VEZI ȘI:

CFR CLUJ - SLAVIA PRAGA // Dan Petrescu a oferit faza serii! A vrut să-i saboteze pe cehi

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”