INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CFR CLUJ - YOUNG BOYS

Antrenorul lui Young Boys nu are dubii: „Am controlat meciul, l-am dominat!” » Acuză golul ardelenilor: „Ofsaid”

David Wagner, antrenor Young Boys // foto: Imago

Articol de GSP - Publicat marti, 03 august 2021 23:40 / Actualizat miercuri, 04 august 2021 00:13

David Wagner (49 de ani), antrenorul lui Young Boys, consideră că echipa sa a fost în control total în meciul cu CFR Cluj din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, încheiat la egalitate, scor 1-1.

• Meciul retur cu Young Boys Berna va avea loc pe 10 august, în Elveția.
  • În cazul în care va trece de Young Boys, CFR va da peste Ferencvaros sau Slavia Praga în play-off-ul Ligii.
  • Meciurile din play-off se vor disputa pe 17/18 august, respectiv 24/25 august.
CFR Cluj - Young Boys Berna 1-1 » Deja-vu în Gruia. Ardelenii scapă victoria în prelungiri
CFR Cluj - Young Boys Berna

David Wagner, antrenor Young Boys, după meciul cu CFR Cluj

„Să fiu sincer, cea mai mare problemă a noastră a fost că am primit rapid după o lovitură liberă. Cred că a fost ofsaid. Dacă vezi statisticile, am fost în control, am dominat meciul, am meritat egalul, chiar dacă am înscris târziu. Am ratat oportunități foarte bune. Suntem la pauză acum, e 1-1, suntem fericiți că vom juca acasă, pe terenul nostru, cred că este un rezultat care lasă totul în mâinile noastre.

Nu ne-am așteptat să joace cu acel sistem (n.r. - cu 3 fundași centrali), tot ce am văzut a fost cu o linie defensivă de 4. Am fost surprinși, la încălzire ne-am dat seama că ar putea juca cu 3 fundași centrali. Am încercat să pregătesc jucătorii pentru ambele situații. S-a schimbat puțin jocul față de ce așteptam, am avut nevoie de 20-25 de minute să ne adaptăm.

Cred că nu există favorită, este 1-1 la pauză, dar totul este în mâinile noastre. Vom juca pe terenul nostru, în fața suporterilor noștri. Nu se schimbă nimic, înainte de meci voiam în play-off, la fel dorim și acum”, a declarat tehnicianul neamț la Telekom Sport.

Într-adevăr, la golul înscris de CFR Cluj, Cristi Manea se afla într-o poziție neregulamentară. Fundașul dreapta era în spatele fundașilor adverși în momentul devierii lui Omrani, dar golul nu a fost anulat întrucât la meciul de la Cluj-Napoca nu a existat video-arbitraj.

Faza golului înscris de CFR. Cristi Manea, încercuit

Ionuț Rada: „La CFR este nevoie de mai multă inițiativă în atac!”

Citește mai multe știri despre CFR Cluj:

Le-au ascuns mingea! Cifrele pe care Marius Șumudică nu va dori să le vadă: cum arată statisticile meciului

Probleme pentru CFR Cluj » Denis Alibec, transferul-vedetă, s-a accidentat

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”