INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CFR CLUJ - YOUNG BOYS

Le-au ascuns mingea! Cifrele pe care Marius Șumudică nu va dori să le vadă: cum arată statisticile meciului

CFR Cluj - Young Boys Berna 1-1

Articol de GSP - Publicat marti, 03 august 2021 23:30 / Actualizat marti, 03 august 2021 23:40

La Cluj-Napoca, CFR Cluj și Young Boys Berna au remizat în manșa tur a duelului din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, scor 1-1.

• Meciul retur cu Young Boys Berna va avea loc pe 10 august, în Elveția.
  • În cazul în care va trece de Young Boys, CFR va da peste Ferencvaros sau Slavia Praga în play-off-ul Ligii.
  • Meciurile din play-off se vor disputa pe 17/18 august, respectiv 24/25 august.
CFR Cluj - Young Boys Berna 1-1 » Deja-vu în Gruia. Ardelenii scapă victoria în prelungiri
CFR Cluj - Young Boys Berna

Statisticile meciului CFR Cluj - Young Boys Berna 1-1

CFR Cluj a fost aproape de victorie în meciul cu campioana Elveției. Young Boys Berna a egalat în minutele de prelungire ale reprizei secunde, dar statisticile partidei, furnizate de SofaScore, arată că victoria „vișiniilor” ar fi venit cu o doză de noroc.

La capitolul ocazii, elvețienii au stat mult mai bine. Au șutat de 18 ori spre poarta lui Arlauskis, 6 dintre șuturi fiind cadrate. De cealaltă parte, elevii lui Șumudică au șutat de 5 ori, o singură dată precis. Prin Manea, care a înscris în minutul 4.

Posesia le-a aparținut în mod categoric oaspeților. 74% din timp balonul a fost în posesia elvețienilor, care, în consecință, au și pasat mai mult (536 de pase precise, față de 112 pentru CFR).

Singurul capitol al statisticilor dominat de CFR Cluj este cel al faulturilor. Clujenii au comis 12 faulturi, adversarii de astăzi doar 9.