INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CHELSEA - LILLE 2-0

VIDEO + FOTO Chelsea e la un pas de „sferturi” » Lille, prea slabă pentru campioana Europei!

Chelsea a învins-o pe Lille, scor 2-0, în manșa tur a „optimii” din Liga Campionilor. +12   FOTO

Articol de GSP - Publicat marti, 22 februarie 2022 23:50 / Actualizat marti, 22 februarie 2022 23:51

Chelsea a învins-o pe Lille, scor 2-0, în manșa tur a „optimilor” din Liga Campionilor.

Nicio surpriză pe Stamford Bridge. Londonezii și-au pus la respect adversarii, au marcat câte un gol pe repriză și sunt cu un pas în sferturile de finală.

Dusan Vlahovic scrie istorie în Champions League » I-a luat doar 32 de secunde!
Villarreal - Juventus

Chelsea, aproape de „sferturile” Champions League

Kai Havertz a deschis scorul în minutul 8, „cap” la colțul scurt din cornerul executat de Hakim Ziyech (8).

4 goluria marcat Chelsea din corner, record pentru această stagiune de UCL

Golul doi a venit în minutul 63, pe contraatac. După o cursă de 50 de metri, Kante l-a servit excelent pe Pulisic, iar americanul l-a executat cu sânge rece pe Leo Jardim.

+8 FOTO

Chelsea și-a făcut treaba

Thomas Tuchel și-a dorit să rezolve calificarea încă din manșa tur și a reușit în mare parte.

La returul din Franța, fotbaliștii nevaccinați împotriva COVID-19 din lotul londonezilor ar putea fi interziși. Managerul neamț a comentat situația: „Cred că regulile se vor schimba și vor permite tuturor să facă deplasarea. Pentru noi, o decizie contrară ar avea consecințe serioase. E o problemă”.

Printre fotbaliștii care ar deveni indisponibili se numără și N'Golo Kante, nevaccinat până în acest moment.

FINAL. Chelsea - Lille 2-0

Chelsea - Lille, echipele de start

Chelsea: Mendy - Christensen, Silva, Rudiger - Azpilicueta, Kovacic, Kante, Alonso - Ziyech, Havertz, Pulisic
Antrenor: Thomas Tuchel

Lille: Jardim - Celik, Fonte, Botman, Djalo - Onana, Xeka, Andre - Sanches, David, Bamba
Antrenor: Jocelyn Gourvennec

Stadion: Stamford Bridge, Londra
Arbitru: Jesus Gil Manzano / Asistenți: Inigo, Angel Nevado (toți din Spania)

Cicâldău, martor la scene incredibile în Turcia » Jucătorii lui Galatasaray au fost scoși cu scutierii, după un meci cu 4 penalty-uri