Alte știri din fotbal
Prima reacție din partea FCSB-ului, după umilința din „amicalul” cu echipa lui Darius Olaru: „Scorul e mare, dar ne interesează mai puțin”
0
Mihai Stoica a găsit un motiv de optimism și în 0-4 cu echipa lui Olaru: „El a fost cel mai bun de pe teren”
0
Mihai Lixandru pleacă de la FCSB și semnează cu noua echipă: „A cerut să nu joace azi”
1
Câte bilete s-au vândut la Supercupa României de la Craiova + Explicația FRF pentru prețurile duble la tichete
0
Știri din fotbal internațional
Basarab Panduru știe ce urmează pentru Drăgușin după transfer: „100%”
0
Newcastle l-a transferat pe înlocuitorul lui Anthony Gordon, plecat la Barcelona
0
Brazilia - Norvegia, în optimile Campionatului Mondial » Odegaard ratează dintr-o poziție ideală
6
Federația din Belgia nu acceptă decizia FIFA în cazul lui Balogun: „Suntem uimiți!” » Ce urmează
4
Lifestyle
Leo Messi a întâlnit-o din nou pe presupusa amantă și n-a ezitat s-o îmbrățișeze: „Când mă uit la tine...”
2
Blonda jurnalistă și „decarul” » Detalii de la nunta anului în Bănie: „Mai facem una! Au venit din foarte multe țări să ne fie alături”
0
Kebab Arena! În absența fotbalului, turcii au pus stăpânire pe cel mai mare stadion al României
3
Interzis minorilor! Dua Lipa a îmbrăcat tricoul lui Napoli, apoi s-a fotografiat complet goală în cadă: „Raiul pe Pământ”
7
O româncă plecată la muncă în străinătate acuză primăria, cu care este ...
Libertatea
Cea mai frumoasă poveste din fotbalul românesc: dubla lui Răducioiu și cele ...
Adevărul
Ce se întâmplă cu stadionul pe care Hagi a jucat ultimul meci la Steaua ...
GSP SPECIAL
La 25 de ani, o ingineră din România dezvoltă un model de inteligență ...
Libertatea
Unde a făcut regili școala de antrenori?
Reteta e simpla, bagi 10,15 milioane in antrenor de top si poti lua Ucl so cu impiedicatii de la cfr sau fc fcsb. Specialisti in scenarii sf.
Asta cu "cl e bazata pe noroc si o liga e mult mai constanta" e o doar o absurditate debitata de fanii fîscelonei ca o scuza penibila pentru faptul ca de 4 ani nu mai pupa nici macar finala CL. Logica e gresita din start! Cum poti spune ca o liga arata mai multa constanta? In primul rand constanta cu cine? Cu echipele de mijloc sau josul clasamentului? Si in al doilea rand poti lua o liga si daca pierzi 2 meciuri la rand, ei bine in CL acest lux e imposibil.
Niciunul dintre ei nu are dreptate. Dreptate are Eriksson: nu accept nimic tactic, a fost doar o luptă în care Ajax a fost echipa mai bună, dar Totenham a câștigat. Totuși, ca și pe un teatru de război, antrenorul ( comandantul) contează pentru că el asigură forțele și mijloacele...După spusele celui de-al doilea ziarist, liga 1 a noastră ar fi mai sugestivă decât Liga Campionilor! Haida, de, băieții ăștia doi vorbesc discuții că să-l și câștige cozonacul!
Observatiile sunt juste si, in felul lui, fiecare are dreptate. Insa nu mi-as dori o competitie LIGA CAMPIONILOR in sistem campionat, adica tur-retur, fiecare cu fiecare, doar pentru a dovedi ce echipa e mai constanta pe termen lung. Sistemul actual cu jocuri eliminatorii (totusi, tur-retur si nu doar intr-o singura mansa), mi se pare potrivit. Aduce mai mult suspans, e mai atractiv. Iar prelungirile si loviturile de departajare aduc un plus de interes, de suspans si atractivitate, fata de meciurile plictisitoare jucate la egal mereu. Fotbalul e totusi un joc, surprizele fac parte din el si de aceea poate e atat de iubit. Sa nu uitam ca s-a pornit de la o competitie care se numea Cupa Campionilor (adica in sistem eliminatoriu, sistem cupa). Nici Cupa Mondiala n-ar mai fi atat de spectaculoasa daca n-ar fi meciurile eliminatorii (care se joaca intr-o singura mansa acolo). Asta e, cine e mai bun, mai concentrat la momentul X merge mai departe. Cine nu, nu. Cred ca Liverpool si Tottenham sunt niste finaliste merituoase, chiar daca Manchester City e pe cale sa castige iarasi campionatul englez. Nimeni nu e profet in tara lui (vezi si cazul Barcelona-Real, in care Barcelona a castigat campionatul cativa ani la rand, iar Real are 3 Ligi ale Campionilor in ultimii 3 ani, dar fara titlu in Spania).
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.