INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  COPENHAGA - MANCHESTER CITY 1-3

FOTO Copenhaga - Manchester City 1-3, în „optimile” Ligii Campionilor. „Regina Europei”, cu un pas în sferturi

City a învins-o pe Copenhaga, foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 13 februarie 2024 23:50 / Actualizat miercuri, 14 februarie 2024 00:24

Manchester City a învins-o pe Copenhaga, scor 3-1, în deplasare, în turul optimilor UEFA Champions League și a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în „sferturi”.

• Returul de pe Etihad este programat miercuri, 6 martie, de la 22:00
RB Leipzig - Real Madrid 0-1. Ibericii, cu un pas în sferturile Champions League! Înlocuitorul lui Bellingham a decis meciul cu o fază de generic, dar a ieșit accidentat
RB LEIPZIG - REAL MADRID 0-1

Kevin De Bruyne (32 de ani) a deschis scorul repede în Danemarca, în minutul 10, după un șut din interiorul careului. În minutul 21, Jack Grealish (28 de ani) s-a accidentat și a fost înlocuit de Jeremy Doku (21 de ani).

Manchester City, opțiune serioasă pentru calificarea în „sferturi”

Gazdele au dat lovitura în minutul 34, prin Magnus Mattsson (24 de ani), după o greșeală în apărarea lui City. Bernardo Silva i-a readus pe „cetățeni” în avantaj chiar înainte de pauză, iar repriza a doua a fost controlată de trupa lui Guardiola.

Phil Foden (23 de ani) a stabilit scorul final, chiar în minutele de prelungiri, 3-1 pentru Manchester City, care este aproape de calificarea în sferturile UEFA Champions League.

Pentru City urmează duelul cu Chelsea din Premier League. Partida va avea loc pe 17 februarie, ora 19:30. De cealaltă parte, Copenhaga are meci în campionat cu Silkeborg, în deplasare, o zi mai târziu.

FINAL » Copenhaga - Manchester City 1-3

Jack Grealish (28 de ani), titular în echipa lui Manchester City după 6 meciuri, a ieșit de pe teren în minutul 21, accidentat. El a fost înlocuit de Jeremy Doku (21 de ani).

Momentul accidentării lui Jack Grealish, foto: Twitter

VIDEO. Euro GSP, emisiune-live în timpul partidei

• Meciurile serii din Ligă, RB Leipzig - Real Madrid și Copenhaga - Manchester City, au fost analizate în timp real în noua emisiune lansată de GSP.ro, EURO GSP, cu Alberto Boțoghină și Narcis Drejan realizatori.
  • Show-ul e în direct pe GSP.ro și canalele de YouTube și Facebook ale Gazetei, dar și la radio, pe Sport Total FM.

Copenhaga - Manchester City, echipele de start:

Copenhaga (4-3-3): Grabara - Diks, Jelert, McKenna, Vavro - Elyounoussi, Falk, Claesson - Achouri, Goncalves, Mattsson
Rezerve: Ankersen, Bardghji, Buur, Clem, Cornelius, Froholdt, Hojlund, Larsson, Meling, Oskarsson, Runarsson, Sorensen
Antrenor: Jacob Neestrup

Manchester City (4-3-3): Ederson - Walker, Dias, Stones, Ake - Silva, Rodri, De Bruyne - Grealish, Haaland, Foden
Rezerve: Carson, Akanji, Alvarez, Bobb, Doku, Lewis, Nunes, Ortega, Susoho, Wright
Antrenor: Pep Guardiola

City și Copenhaga s-au mai întâlnit chiar în sezonul trecut, în grupele competiției. Cele două au remizat pe Parken, scor 0-0, iar City se impune pe propriul teren, scor 5-0.

Viitorul lui Ianis Hagi, în aer » Scoțienii sunt furioși: „A scuipat pe acest club! La Rangers nu mai are loc”
Rangers
Abia acum au aflat și englezii cât câștigă Radu Drăgușin la Tottenham » Direct în TOP 10 tineri cu contracte mari din elita Premier League!