INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  YOUTH LEAGUE

Cristi Chivu, o nouă victorie spectaculoasă în UEFA Youth League: „Cred și învăț! Viitorul? Voi vedea”

Inter U19, formația antrenată de Cristi Chivu (41 de ani), a obținut o nouă victorie în grupele UEFA Youth League, 4-2 pe terenul lui Sheriff Tiraspol U19.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 03 noiembrie 2021 18:34 / Actualizat miercuri, 03 noiembrie 2021 18:34

Cristi Chivu a făcut încă un pas spre primăvara europeană. Inter U19 este lider în grupa D din UEFA Youth League, neînvinsă în primele 4 runde, cu un total de 10 puncte.

Astăzi, în deplasarea din Republica Moldova, formația lui Chivu s-a văzut condusă încă din minutul 8, după reușita lui Folov. A întors rezultatul până la pauză, în ciuda penalty-ului ratat de Casadei în minutul 17. Scorul final a fost stabilit de „dubla” lui Peschetola din partea secundă.

Cristi Chivu, după Inter U19 - Sheriff Tiraspol U19

„Ne aşteptam că va fi o partidă grea, băieţii... adică copiii, că sunt copii, din punct de vedere emotiv câteodată plătesc preţul acestei competiţii, dar eu zic că e o experienţă utilă pentru ei, pentru creşterea lor. Şi din punct de vedere individual, cât şi colectiv.

Până la urmă, după patru partide avem 10 puncte, ceea ce nu e rău, dar un pic, din punct de vedere al jocului, cred că mai avem mult de muncă. Deocamdată muncesc, învăţ, îmi face plăcere să stau alături de copii, am mult de învăţat de la ei. Cred, învăţ şi viitorul... nu ştiu, vom vedea.

Cunosc echipa, ştiu că poate mai mult, ştiam că pot mai mult, e vorba de o eroare individuală pe care am plătit-o. S-au comportat bine după ce am luat gol şi am reuşit să întoarcem rezultatul, chiar înainte de pauză. Luăm goluri cam multe, am luat unul şi în repriza a doua, pe nişte greşeli individuale”, a spus Cristi Chivu, conform Telekom Sport

Inter U19 are nevoie de o remiză în meciul de runda viitoare, pe teren propriu cu Șahtior, pentru a fi sigură de calificarea în faza următoare din UEFA Youth League.

L'Equipe i-a dat nota 3 lui Kovacs: „Domnul Istvan a pus capac!” + verdictul lui Porumboiu

Newcastle, refuzată și de Unai Emery » Anunțul antrenorului: „Villarreal este casa mea”