INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  YOUTH LEAGUE

„Am făcut din nou istorie!” » Antrenorul lui Csikszereda exultă, după duelul cu Galatasaray din Youth League

Csikszereda, remiză cu Galatasaray în Youth League, Foto: Facebook

Articol de GSP - Publicat joi, 15 septembrie 2022 11:48 / Actualizat joi, 15 septembrie 2022 12:07

Echipa U19 a celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1) cu Galatasaray Istanbul, în primul tur din preliminariile UEFA Youth League.

• Returul dintre Galatasaray și Csikszereda Miercurea Ciuc se va disputa la Istanbul, peste trei săptămâni, pe 5 octombrie, ora 18:00

Campioana României la U19 în ultimii doi ani a avut parte de o primă repriză în care a evoluat temător, iar adversarul a dominat-o clar, marcând prin Ali Bulbul după doar zece minute de joc.

Ce scriu belgienii despre Gigi Becali: „El e proprietarul nebun al lui FCSB, fosta Steaua. Mai arogant și decât Donald Trump!”
FCSB - ANDERLECHT

Csikszereda, remiză cu Galatasaray în Youth League

După pauză, ciucanii lui Norbert Demeny au ieșit cu mai mult curaj de la cabine și au jucat de la egal la egal cu tinerii jucători turci.

În minutul 61, Omar El-Sawy a trimis periculos pe poartă, la un corner, însă portarul oaspeților a parat. Același El-Sawy a reușit egalarea cinci minute mai târziu, în urma unui șut din unghi. Calificarea în turul secund se va juca la Istanbul, peste trei săptămâni.

Norbert Demeny: „Am făcut din nou istorie”

După egalul cu Galatasaray, antrenorul Norbert Demeny a vorbit despre perioada bună prin care trece echipa U19 a celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc.

„Nu am pierdut mingile, cred că am reușit să dominăm cea mai mare parte a reprizei secunde. Am reușit să înscriem un gol, în ultimele faze chiar am avut ocazia să forțăm victoria. Totuși, cred că 1-1 este o reflectare a jocului ambelor echipe”, a declarat Norbert Demeny la conferința de presă de după meci.

„Am făcut din nou istorie, am marcat în Liga Campionilor de tineret. Cred că putem face progrese comparativ cu anul trecut. Desigur, trebuie să ne ridicăm și mai mult, însă suntem pe drumul cel bun, spre vârf. Nu vom renunța ușor și nu există nicio îndoială că trebuie să continuăm pentru a avansa”, a conchis Norbert Demeny.

Suporterii lui Csikszereda au fluturat steagul Ținutului Secuiesc

Peste 2.000 de fani ai lui Csikszereda au asistat la partida cu Galatasaray, pe Stadionul Municipal din Miercurea Ciuc.

La finalul partidei, fotbaliștii și oamenii din staff s-au aliniat în fața galeriei și au cântat la rândul lor, în timp ce fluturau un steag al Ținutului Secuiesc.

Csikszereda - Galatasaray, Foto: Facebook @FK Csikszereda
+17 FOTO
  • Sursă foto: Facebook @FK Csikszereda

Echipele de start la Csikszereda - Galatasaray

Csikszereda (4-3-3): Simon - Colceriu, M. Kovacs, Veregut, Gondor - R. Csala, L. Balazs, O. El Sawy - R. Sandor, T. Biro, B. Sebestyen
Antrenor: Norbert Demeny

Galatasaray (4-1-4-1): J. Yilmaz - Bulbul, A. Yavas, A. Yesilyurt, U. Erdem - B. Aksaka - Dogan, Akman, Kayar, Gurbuz - Z. Saki
Antrenor: Hakan Balta

40 de ani de la cel mai şocant 0-0 din fotbalul românesc: Real Madrid n-a putut bate locul 9 din Divizia B!

Strategia Gigi de Bruxelles » Anderlecht s-a reinventat după modelul propus de Becali