INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PLAY-OFF

Play-off Champions League. VIDEO Dinamo Kiev și Mircea Lucescu, victorie imensă în deplasarea cu Gent, într-un meci arbitrat de Hațegan » Toate rezultatele serii: festival de goluri în Norvegia

Gent - Dinamo Kiev s-a jucat pe o ploaie câinească. Sursă foto: twitter.com/kaagent

Articol de GSP - Publicat miercuri, 23 septembrie 2020 22:00 / Actualizat joi, 24 septembrie 2020 08:03

Dinamo Kiev, formația antrenată de Mircea Lucescu, a învins-o în deplasare pe Gent, scor 2-1, în meciul tur din play-off-ul Ligii Campionilor. Trupa lui „Il Luce” e favorită la calificarea înaintea returului de săptămâna viitoare.

• A fost festival de goluri în Molde - Ferencvaros, un meci încheiat la egalitate scor 3-3. Tot aseară, Olympiakos a învins-o pe Omonia Nicosia, scor 2-0.
  • Partidele se joacă în sistem tur-retur, cea de-a doua manșă fiind programată peste o săptămână.
  • Miercuri, s-au disputat alte trei partide. Slavia Praga a remizat pe teren propriu cu Midtjylland, 0-0. Salzburg a câștigat în deplasare cu Maccabi Tel Aviv, scor 2-1, în timp ce PAOK Salonic a pierdut în fața lui Krasnodar, scor 1-2

Ucrainenii au venit cu gândul la victorie în Belgia, iar atitudinea ofensivă a echipei lui Mircea Lucescu și-a făcut simțită prezența încă din startul meciului. Dinamo Kiev a deschis scorul în minutul 9, prin Supriaga, în urma unui gol acordat cu ajutorul VAR. Inițial, brigada condusă de Ovidiu Hațegan anulase reușita pe motiv de ofsaid

Gent, echipă care abia ce s-a despărțit de Ladislau Boloni, s-a trezit înainte de pauză. Ba chiar a reușit să egaleze. Nou-intratul Kleindienst a înscris în minutul 41, reaprinzând speranțele belgienilor.

Meciul s-a „rupt” în minutul 54, când, după o intrare extrem de dură, Ovidiu Hațegan i-a acordat corect al doilea galben lui Bezus, mijlocașul celor de la Gent. S-a jucat la o singură poartă din acel moment, iar echipa lui Mircea Lucescu a obținut golul victoriei în minutul 79, prin uruguayanul De Pena, care a înscris cu un șut în forță din interiorul careului.

Meciul decisiv e la Kiev, pe 29 septembrie, Dinamo Kiev încercând să obțină prima calificare în grupele Champions League după o pauză de patru ani.

Gent - Dinamo Kiev 1-2

Echipele de start:

Gent: Roef - Castro Montes, Plastum, Ngadeu Ngadjui, Fortuna - Owusu, Dorsch - Bezus, Yaremchuk, Odjidja-Ofoe - Depoitre
Antrenor: Wim De Decker

Dinamo Kiev: Bushchan - Kedziora, Zabarnyi, Mykolenko, Karavaev - Shaparenko, Sydorchuk, Buyalskyy - Rodrigues, Supriaga, De Pena
Antrenor: Mircea Lucescu

Arbitru: Ovidiu Hațegan

Olympiakos - Omonia Nicosia 2-0

Olympiakos: Jose Sa - Rafinha, Semedo, Ba, Holebas - Bouchalakis, Camara - Valbuena, Fortounis, Masouras - Hassan Mahgoub
Antrenor: Pedro Martins

Omonia Nicosia: Fabiano - Hubocan, Luftner, Lang, Lecjaks - Bautheac, Gomez, Gomes, Papoulis, Kaly Sene, F. Dos Santos
Antrenor: Henning Berg

Molde - Ferencvaros 3-3

• Au marcat: James '55, Eikrem '65, Ellingsen '83 / F. Boli '7, Uzuni '52, Kharatin '87 p.
  • Vezi statistici

Molde: Linde - Wingo, Gregersen, Ellingsen, Haugen - Aursens, Hussain - Hestad, Eikrem, Knudtzon - James
Antrenor: Erling Moe

Ferencvaros: Dibusz - Bokta, Frimpong, Blazic, Civic - Laidouni, Kharatin, Somalia - Nguen, F. Boli, Uzuni
Antrenor: Sergiy Rebrov

VIDEO „There is only one God, Șumudică!” » Reporterul GSP, martorul unor secvențe HALUCINANTE în Turcia: „N-am văzut așa ceva în 20 de ani de presă!”

Igor Surkis, patronul formației lui Mircea Lucescu, a anunțat obiectivul în direct: „Este timpul!”

Play-off Liga Campionilor. Pas greșit pentru Slavia lui Nicolae Stanciu + răsturnări de scor în celelalte două partide