INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  GENT - DINAMO KIEV

GENT - DINAMO KIEV. VIDEO Brigada lui Ovidiu Hațegan îi anulase un gol echipei lui Mircea Lucescu » VAR a schimbat imediat decizia

Vârful Supriaga a înscris în minutul 9 un gol ce inițial fusese anulat de brigada condusă de Ovidiu Hațegan. Sursă: Captură TV Telekom Sport

Articol de GSP - Publicat miercuri, 23 septembrie 2020 22:17 / Actualizat joi, 24 septembrie 2020 12:48

Dinamo Kiev, formația lui Mircea Lucescu, s-a impus, scor 2-1, în meciul tur cu Gent, din play-off-ul Champions League. Vârful Supriaga a înscris în minutul 9 un gol ce inițial fusese anulat de brigada condusă de Ovidiu Hațegan. VAR a rezolvat eroarea și a validat golul.

Trupa lui „Il Luce” a dominat startul de meci din Belgia, reușind să deschidă scorul încă din minutul 9. După un atac prelungit al ucrainenilor, Buyalskyy i-a pasat lui Supriaga, care, din doi metri, a îndeplinit o simplă formalitate. Octavian Șovre, asistentul de pe acea parte, a semnalizat o poziție de ofsaid, însă faza a fost analizată în cabina VAR. În cele din urmă, golul a fost validat.

• Reluara oferită de VAR. Sursă: Captură TV Telekom Sport

Hațegan este ajutat de Octavian Șovre și Sebastian Gheorghe, în timp ce Sebastian Colțescu este arbitru de rezervă. Italienii Massimiliano Irrati (arbitru VAR) și Ciro Carbone (asistent VAR) supervizează partida din camera VAR.

Mircea Lucescu, la un meci distanță de calificarea în grupele Ligii

Meciul decisiv e la Kiev, pe 29 septembrie, Dinamo Kiev încercând să obțină prima calificare în grupele Champions League după o pauză de patru ani.