INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  SEMIFINALE

Drumul spre Istanbul » Știm programul semifinalelor din Liga Campionilor! Când se joacă Real Madrid - Chelsea și PSG - Manchester City

UEFA Champions League FOTO Imago

Articol de GSP - Publicat joi, 15 aprilie 2021 13:29 / Actualizat joi, 15 aprilie 2021 13:42

Chelsea, Manchester City, Real Madrid și PSG sunt cele patru echipe calificate în semifinalele UEFA Champions League.

În penultimul act din Liga Campionilor se anunță dueluri de foc, iar UEFA a anunțat programul partidelor Real Madrid - Chelsea și PSG - Manchester City.

Programul semifinalelor Champions League din sezonul 2020/21

• 27 aprilie 2021: Real Madrid - Chelsea, ora 22:00, Estadio Alfredo Di Stefano
  • 28 aprilie 2021: PSG - Manchester City, ora 22:00, Parc des Princes
  • 4 mai 2021: Manchester City - PSG, ora 22:00, Etihad Stadium
  • 5 mai 2021: Chelsea - Real Madrid, ora 22:00, Stamford Bridge

Dintre cele patru formații calificate, doar două au mai câștigat trofeul în trecut. „Los Blancos” sunt cei mai titrați din istoria competiției de pe „Bătrânul Continent”, cu 13 trofee în palmares, iar Chelsea a câștigat o singură dată competiția supremă, în sezonul 2012/13. PSG a atins apogeul în stagiunea trecută, când a pierdut finala cu Bayern Munchen, iar City se află pentru a doua oară în istorie în semifinalele competiției.

Finala Champions League va avea loc la Istanbul

Pentru a doua oară în istoria Cupei Campionilor Europeni / Liga Campionilor, ultimul act se va disputa la Istanbul, pe Ataturk Olympic Stadium. Învingătoarele se vor duela pentru „urecheată” pe 29 mai.

Ultima oară când finala s-a disputat la Istanbul a fost în 2005, când Liverpool a revenit senzațional cu AC Milan, de la 0-3, și a cucerit al 5-lea Champions League din istoria clubului de pe Anfield Road.

VIDEO. Edinson Cavani a înscris cel mai rapid gol din istoria lui PSG în Liga Campionilor

Serialul Next Gen continuă » Episodul Mbappe vs Foden pentru un loc la Istanbul

Pep Guardiola, la egalitate cu Jose Mourinho după prima calificare cu Manchester City în semifinalele Champions League