INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ADVERSAR LIGA CAMPIONILOR

Ei fac tot jocul! » Cine sînt fotbaliştii cheie de la Ludogoreţ: au reuşit trei din cele patru goluri marcate cu Lokomotiv

Wanderson are 26 de ani şi a marcat primul său gol în tricoul lui Ludogoreţ în campionatul Bulgariei // Foto: Facebook

Articol de - Publicat luni, 11 august 2014 00:00 / Actualizat luni, 11 august 2014 00:22

Trei din cele patru goluri marcate de Ludorogoreţ în meciul cu Lokomotiv au fost reuşite de jucătorii sud-americani.

Pericol brazilian pentru Steaua înaintea meciurilor din play-off-ul pentru Liga Campionilor. Echipa din ţara vecină pe care campioana României o va înfrunta pe 19 şi 27 august, pentru a ajunge în grupele Champions League, a făcut scor cu Lokomotiv Plovdiv, în etapa a 4-a a campionatului bulgar.

Ludogoreţ a învins în deplasare cu 4-1 sub privirile preşedintelui Stelei, Valeriu Argăseală: "O echipă puternică, o să fie un meci echilibrat, dar în mod normal noi avem prima şansă la calificare. Să nu uităm că Steaua participă de 10 ani în competiţiile europene, în timp ce bulgarii sînt de doar cîţiva ani în această competiţie!".

Meciul a fost la discreţia oaspeţilor, care nu le-au permis adversarilor să construiască şi i-au ţinut mereu în jumătatea acestora de teren. Jucătorii lui Dermendjiev au ratat pe bandă rulantă, iar Juninho a deschis scorul din 2 metri în minutul 11. Acesta a reuşit să înscrie şi pentru 2-0, în minutul 19.

Înainte de pauză, Wanderson a majorat scorul fără şansă pentru portarul gazdelor, iar la doar cîteva minute de la reluare olandezul Misidjan a punctat şi el pentru Ludogoreţ.

"Ludogoreţ nu este o echipă de care să ne temem! Avem un avantaj că jucăm primul meci la Bucureşti, iar al doilea pe teren neutru, la Sofia. La final noi o să sărbătorim" (Helmuth Duckadam, preşedinte imagine Steaua)