INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FENERBAHCE - DINAMO KIEV

FOTO Mircea Lucescu și Dinamo Kiev, victorie dramatică în infernul de la Istanbul » O elimină pe Fenerbahce din UCL cu un gol marcat în minutul 114!

Mircea Lucescu și Dinamo Kiev, calificare în turul 3 preliminar al UCL
Mircea Lucescu și Dinamo Kiev, calificare în turul 3 preliminar al UCL Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat miercuri, 27 iulie 2022 22:40 / Actualizat joi, 28 iulie 2022 08:55

Dinamo Kiev, echipa antrenată de Mircea Lucescu, s-a impus în deplasarea de la Fenerbahce, 2-1 după prelungiri, și s-a calificat în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. În tur, scorul fusese 0-0.

• În turul 3, Dinamo Kiev o va întâlni pe Sturm Graz, vicecampioana Austriei.

După 0-0 în manșa tur, la returul de la Istanbul, Dinamo Kiev a fost dominată copios de Fenerbahce în prima repriză. Elevii lui Mircea Lucescu n-au avut niciun șut spre poartă, în timp ce turcii au avut cea mai mare ocazie în minutul 20, când Kahveci a lovit bara cu un șut superb din lovitură liberă.

Repriza secundă a început teribil pentru Fener. Formația antrenată de Jorge Jesus a rămas în 10 oameni după ce Ismail Yuksek a fost eliminat în minutul 54, după ce a văzut al doilea „galben”. Dinamo Kiev a profitat imediat și a deschis scorul 3 minute mai târziu. Găsit excelent în careu de Kedziora, Vitaliy Buyalskyi l-a „executat” pe Bayindir, aducându-i pe ucraineni în avantaj.

Turcii s-au aruncat în atac și puteau egala în minutul 70. Popov a faultat în propriul careu, însă Enner Valencia a ratat lamentabil lovitura de pedeapsă. Atacantul a executat pe centrul porții, iar mingea a fost prinsă fără emoții de Bushchan. Până la urmă Fenerbahce a reușit egalarea. În minutul 89, Szalai s-a înălțat în careul ucrainean și marcat pentru 1-1, trimițând meciul în prelungiri.

Aici, când jocul se îndrepta spre loviturile de departajare, Karavaev a marcat pentru Dinamo Kiev, în minutul 114, și i-a adus calificarea lui Il Luce în turul 3 preliminar al UCL, acolo unde va da de austriecii de la Sturm Graz.

+4 FOTO

Fenerbahce - Dinamo Kiev 1-2

• în minutul 54, Fenerbahce a rămas în inferioritate numerică după ce Yuksek a fost eliminat

Fenerbahce - Dinamo Kiev, echipe de start:

Fenerbahce: Bayindir - Osayi-Samuel, Szalai, Tisserand, Kadioglu - Kahveci, Yuksek, Arao - King, Valencia, Rossi
Antrenor: Jorge Jesus

Dinamo Kiev: Bushchan - Kedziora, Zabarnyi, Popov, Dubinchak - Tsyhankov, Sydorchuk, Shaparenko, Verbic - Buyalskyi, Besedin
Antrenor: Mircea Lucescu

Citește alte știri din fotbalul internațional:

Marea chinuială! CFR, calificare în turul 3 din ECL după un egal rușinos în Andorra » Adversarii au terminat meciul în NOUĂ