INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BARCELONA - AC MILAN

FOTO şi VIDEO FC Barcelona - AC Milan 4-0 » Catalanii au dat de pămînt cu italienii şi merg în "sferturi"!

Articol de GSP - Publicat marti, 12 martie 2013 00:00 / Actualizat marti, 12 martie 2013 23:51

FC Barcelona a dat toate calculele peste cap şi a întors rezultatul din tur cu AC Milan şi s-a calificat în sferturile de finală.
Cu un Messi în zi mare, italienii nu au putut sta în calea Barcelonei, care a arătat ca în zilele sale de glorie şi a cîştigat 4-0.

Vezi VIDEO cele mai importante ocazii!

Catalanii au început tare partida şi, în minutul 5, Messi a deschis scorul cu un şut de la 16 metri direct în vinclu. Acelaşi Messi a adus liniştea chiar înainte de pauză, în minutul 40, cînd a înscris din nou cu un şut de la marginea careului.

La pauză, rezultatul din tur era deja egalat. Jocul foarte bun al Barcelonei a continuat şi în a doua repriză, iar David Villa a înscris golul calificării în minutul 55. Pînă la final, italienii au încercat să dea lovitura, însă nu au reuşit, deşi au avut o şansă extrem de mare în minutul 82, cînd şutul lui Robinho a fost blocat de Jordi Alba.

Acelaşi Jordi Alba a stabilit scorul final în minutele de prelungire, cînd a scăpat pe contraatac şi a lobat uşor mingea peste Abbiati.

Barcelona s-a calificat în sferturile de finală cu scorul general de 3-2. Este pentru al 5-lea an consecutiv cînd catalanii reuşesc acest lucru.

Echipe de start:

Barcelona: Valdés - Alves, Piqué, Mascherano, Alba - Busquets, Xavi, Iniesta - Pedro, Villa, Messi

Rezerve: Pinto, Puyol, Adriano, Fabregas, Song, Alexis Sanchez, Tello

AC Milan: C. Abbiati - Abate, C. Zapata, P. Mexès, K. Constant - Flamini, M. Ambrosini, Montolivo - K. Boateng, M. Niang, El Shaarawy

Rezerve: Amelia, De Sciglio, Bonera, Muntari, Nocerino, Robinho, Bojan

***

min. 90+3: FLUIER FINAL! Barcelona s-a calificat în sferturile de finală

min. 90+3: GOL BARCELONA! Jordi Alba înscrie şi el cu o scăriţă de efect

min. 90: Trei minute suplimentare sînt arătate de la margine

min. 87: AC Milan controlează acest sfîrşit de partidă, însă nu reuşesc să pună în pericol poarta apărată de Valdes

min. 83: Adriano intră în locul lui Pedro

min. 82: Robinho este sevit la 6 metri, dar Jordi Alba se aruncă la sacrificiu şi respinge

min. 79: Alexis scapă singur cu Abbiati, înscrie, dar golul a fost anulat pe motivde ofsaid

min. 78: Puyol intră în locul lui Mascherano

min. 76: Bojan intră în locul lui Flamini

min. 74: Villa iese, intră Alexis

min. 72: AC Milan nu reuşeşte să pună în pericol poarta Barcelonei

min. 67: Deşi AC Milan este echipa care are nevoie de un gol, FC Barcelona este echipa care controlează partida!

min. 62: Messi şutează de la mare distanţă, mingea trece peste

min. 60: Robinho şi Muntari intră în locul lui Ambrosini Niang

min. 55: GOL BARCELONA! Villa înscrie cu un şut la colţul lung

min. 54: Mexes primeşte cartonaş galben. Dacă Milan va merge mai departe, francezul nu va juca

min. 52: Boateng reia din întoarcere, mingea trece mult peste poartă

min. 48: Messi scapă singur cu portarul, dar trage slab

min. 46: A început repriza secundă!

min. 45+1: PAUZĂ!

min. 45: Flamini primeşte cartonaş galben!

min. 40: GOL BARCELONA! Messi a şutat de la marginea careului şi a înscris

min. 38: Niang a scăpat singur cu Valdes, a şutat pe lîngă acesta, dar mingea a lovit bara

min. 34: El Shaarawy şutează din unghi, mingea este reţinută de Valdes

min. 32: În afara fazei din minutul 9, AC Milan nu s-a apropiat de poarta Barcelonei, catalanii forţează golul doi

min. 27: Barcelona domină autoritar partida, milanezii nu reuşesc să se apropie de careul advers

min. 22: Boateng primeşte cartonaş galben

min. 17: Şut al lui Xavi de la marginea careului, Abbiati respinge în corner

min. 13: Şut violent al lui Iniesta, mingea a fost respinsă de Abbiati, mingea a ajuns la Messi, care a reluat cu capul în plasa laterală

min. 11: Xavi cade în careu, însă arbitrul nu acordă nimic

min. 9: El Shaarawy a scăpat spre poarta Barcelonei, însă şutul său a fost slab

min. 5: GOL BARCELONA! Messi deschide scorul cu un şut de la 16 metri în vinclu

min. 1: A început partida!