INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  DORTMUND - ŞAHTIOR

FOTO&VIDEO Dortmund - Şahtior 3-0 » Lucescu, out din Liga Campionilor

Articol de GSP - Publicat marti, 05 martie 2013 00:00 / Actualizat marti, 05 martie 2013 23:34

Borussia Dortmund s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor după o evoluţie entuziasmantă în returul cu Şahtior, scor 3-0.

Nemţii au controlat partida încă din start, chiar dacă nu au avut ocazii mari în primele 30 de minute. Totuşi, imediat, Santana a deschis scorul după un corner executat de Gotze în minutul 31. După doar 6 minute, acelaşi Gotze a devenit marcator la pasa foarte bună a lui Lewandowski.

VIDEO cu golurile şi cele mai importante faze din Dortmund - Şahtior

Lucescu a schimbat la pauză şi l-a introdus pe Douglas Costa în locul lui Taison. Nou-intratul a avut două ocazii importante în primele 5 minute ale reprizei, dar toate planurile lui Şahtior s-au terminat chiar la sfîrşitul primului sfert de oră al reprizei secunde. Pyatov a gafat grav la un şut simplu, nu a reţinut, mingea a ajuns la Blaszczykowski care nu a iertat.

Pînă la final nu s-a mai marcat, chiar dacă au fost ocazii de ambele părţi.

***

min. 90+1. Final de meci, Dortmund în sferturi.

min. 84. Stepanenko intră în locul lui Hubschman.

min. 83. Weidenfeller salvează din nou la şutul lui Luiz Adriano.

min. 82. Şahin intră în locul lui Gundogan la Dortmund.

min. 80. Reus driblează toată apărarea lui Şahtior, dar şutul său trece puţin pe lîngă poartă.

min. 77. Weidenfeller intervine salvator la o fază fixă a ucrainenilor, cea mai mare de pînă acum.

min. 74. Grosskreutz şutează plasat la un contraatac al gazdelor, Pyatov respinge în corner.

min. 70. Schimbare la gazde: Grosskreutz intră, Blaszczykowski iese.

min. 64. Gotze putea marca pentru 4-0 după un atac rapid marca Borussia Dortmund. Şutul trece peste.

min. 59. GOL DORTMUND! Şahtior este ca şi eliminată din Liga Campionilor după golul lui Blaszczykowski. Pyatov gafează incredibil!

min. 56. Gotze şutează şi portarul lui Şahtior respinge în corner.

min. 54. Reus şutează din lovitură liberă, Pyatov reţine fără mari probleme.

min. 49. Tot D. Costa şutează foarte periculos, mingea trece tot pe lîngă poartă.

min. 48. Nou-intratul Douglas Costa are o cursă de 50 de metri, dar şutul său trece puţin pe lîngă.

min. 46. Mută şi Mircea Lucescu: Taison iese, Douglas Costa intră.

min. 46. Schimbare la Dortmund: Kehl intră în locul lui Bender.

min. 46. A început repriza secundă.

min. 45. Pauză la Dortmund! Borussia este cu un picior în sferturile Ligii.

min. 42. Lewandowski putea face 3-0, şutul său este blocat în ultimul moment.

min. 40. Şahtior pare incapabilă să se apropie de poarta lui Weidenfeller.

min. 37. GOL DORTMUND! Gotze majorează diferenţa şi Şahtior are şanse din ce în ce mai mici pentru calificarea în sferturi.

min. 31. GOL DORTMUND! Santana deschide scorul cu o lovitură de cap din 6 metri.

min. 24. Fernandinho şutează spre poartă, deviat în corner.

min. 20. Şahtior nu reuşeşte să se apropie periculos de poarta gazdelor pînă în acest minut.

min. 17. Gotze nu ajunge la pasa lui Lewandowski într-o fază periculoasă a gazdelor.

min. 14. Kucher primeşte primul cartonaş galben al meciului.

min. 12. Lewandowski ratează cea mai mare ocazie a partidei, Pyatov blochează.

min. 6. Început echilibrat de meci, Dortmund are posesia, dar fără să se apropie periculos de poarta lui Şahtior.

min. 1. A început meciul

***

După un 2-2 spectaculos în prima manşă, Şahtior încă speră la calificarea în sferturile Ligii, acolo unde a mai ajuns în sezonul 2010/2011. Atunci, Şahtiorul lui Lucescu a fost eliminată de Barcelona, cea care avea să şi cîştige competiţia la sfîrşitul sezonului.

Şahtior are nevoie de o victorie pentru calificare sau orice remiză de la 3-3 în sus, scor puţin probabil. În cazul unui 2-2 se vor juca prelungiri, iar ucrainenii ratează calificarea la un rezultat de egalitate cu puţine goluri, 1-1 sau 0-0, Dortmund beneficiind de mai multe goluri marcate în deplasare.

Răzvan Raţ este anunţat titular la Şahtior.

Echipele probabile:

Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotic, Santana, Schmelzer - Gundogan, Bender - Blaszczykowski, Gotze, Reus - Lewandowski

Şahtior: Pyatov - Srna, Kucher, Rakitskiy, Raţ - Hubschman, Fernandinho - Teixeira, Mkhitaryan, Taison - Luiz Adriano

Playtech: IREAL! Câți BANI a câștigat Smiley! Este halucinant de bogat, dar a luat o decizie bizară