INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BAYERN - PSG

Sommer, deposedat de Vitinha/ foto Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 08 martie 2023 23:18 / Actualizat miercuri, 08 martie 2023 23:46

Bayern - PSG. Yann Sommer, portarul bavarezilor, a făcut o gafă monumentală în minutul 38 al returului din optimile Champions League.

Sommer a primit o pasă de la Alphonso Davies, a întârziat degajarea și l-a invitat pe Hakimi la pressing. Sub presiune și incomodat de Achraf, elvețianul și-a prelungit mingea prea mult.

Sommer, gafă imensă în Bayern - PSG/ FOTO: Captură Prima Sport
+1 FOTO

Vitinha a fost pe fază și l-a deposedat, apoi a tras. De Ligt, care nu era în cadrul porții, a sprintat și a făcut un tackling prin care a respins exact din fața liniei.

Sommer s-a revanșat

Sommer, viitorul adversar al României în preliminariile Euro 2024, s-a revanșat în repriza a doua. După ce Choupo-Moting deschisese scorul, Ramos a fost aproape de egalare, dar s-a lovit de intervenția spectaculoasă a lui Sommer.

Fundașul spaniol a trimis cu capul la colțul lung, după centrarea lui Messi din corner. Deși mingea a fost plasată bine, Sommer a plonjat și a reușit să respingă.