INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  TOTTENHAM - AC MILAN

VIDEO + FOTO Milan trece de Tottenham și e în sferturile UCL » Reduta italienilor a rezistat eroic la Londra, după ce Tătărușanu închisese poarta în tur

Tottenham - AC Milan, în „optimile” Ligii Campionilor, live +7   FOTO
Tottenham - AC Milan, în „optimile” Ligii Campionilor, live

Articol de - Publicat miercuri, 08 martie 2023 21:40 / Actualizat joi, 09 martie 2023 00:51

Tottenham și AC Milan au remizat, scor 0-0, în returul „optimilor” de finală din UEFA Champions League. Italienii s-au calificat mai departe, grație victoriei de la Milano, când s-au impus cu 1-0.

Programul complet și rezultatele din Liga Campionilor

Prima parte a jocului a fost una apatică, săracă în ocazii de poartă. Numai Junior Messias, în minutul 19, a pus în pericol poarta londonezilor. Încercarea lui a trecut însă pe lângă bara stângă.

Bayern, spre al 7-lea trofeu de Champions League » Calificare cu dublă victorie împotriva lui PSG
Bayern - PSG

Milan trece de Tottenham și e în sferturile UCL

A doua repriză a fost una mai animată. La 6 minute de la reluarea jocului, Brahim Diaz a ratat o șansă pentru campioana Italiei. Șutul spaniolului din interiorul careului a fost respins de Forster. În minutul 64, Hojbjerg a driblat doi adversari și a tras la poartă, dar Maignan a fost la post.

Trei minute mai târziu, AC Milan a irosit o oportunitate de a „mișca” tabela, prin Olivier Giroud. Diaz a șutat, balonul a fost respins până la atacantul francez, al cărui șut a fost respins de Forster. În minutul 77, Tottenham a rămas în 10 oameni. Romero a văzut al doilea galben, în urma unui fault dur asupra lui Theo Hernandez și a fost eliminat.

Zece minute mai târziu, Bennacer l-a „încălzit” pe Forster cu un șut de la peste 20 de metri, cu stângul. În minutul 90+3, Harry Kane a trimis cu capul la colțul lung, dintr-o centrare de la marginea cerului, iar Maignan a respins cu dificultate. AC Milan a plecat pe contraatac, iar Divock Origi, intrat pe parcursul meciului, a finalizat acțiunea cu un șut în bara stângă a porții.