Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

LIGA CAMPIONILOR    •   STEAUA - LUDOGOREŢ 1-0

Marti, 19 August 2014

Steaua a învins cu 1-0 pe final de meci în prima manşă a play-off-ului Ligii Campionilor pe Ludogoreţ, după ce Chipciu a ratat un penalty la scorul de 0-0, dar pe sfîrşit acelaşi stelist a înscris golul decisiv.

Prima mare ocazie de gol a meciului a fost de partea Stelei, cînd, după 20 de minute de la startul jocului, Sînmărtean a recuperat o minge la centrul terenului, i-a pasat lui Stanciu, acesta i-a retrimis balonul, dar Sînmărtean a şutat pe lîngă poartă din interiorul careului.

În minutul 33, Sînmărtean a fost faultat în careu, iar arbitrul a arătat punctul cu var. Chipciu şi-a asumat executarea acestui penalty, însă a trimis slab şi portarul bulgarilor a trimis în corner.

Golul a venit abia în minutul 88, cînd Chipciu şi-a făcut o minge pe lîngă Terziev, deşi părea că nu mai poate face nimic, şi a înscris.

***

Mai jos puteţi vedea desfăşurarea liveTEXT a meciului:

min. 90+3: FINAL! Steaua învinge cu 1-0 pe Ludogoreţ
min. 90+2:
Sînmărtean părăseşte terenul, iar în locul lui intră Filip
min. 88: GOOOOOOOOOL STEAUA! Chipciu îşi face mingea pe lîngă Terziev şi înscrie
min. 85:
Iese Marcelinho şi intră Anicet
min. 84:
Keşeru bate o lovitură liberă, dar mingea trece de puţin pe lîngă stălpul din stînga bulgarilor
min. 68:
Arlauskis iese greşit la un corner, dar Marcelinho trimite cu capul peste poartă
min. 62:
Younes Hamza vede cartonaşul galben
min. 57:
Gâlcă îl scoate pe Stanciu şi îl introduce în teren pe Keşeru
min. 54:
Sînmărtean încearcă un şut la colţul lung, dar nu reuşeşte să bage efect în minge şi trimite balonul puţin pe lîngă poarta
min. 48:
Alexandrov trimite în bară
min. 46:
Fabio Espinho intră în locul lui  Zlatinski
min. 46: A început repriza secundă!
min. 45+2: PAUZĂ!
Cea mai importantă ocazie a primei reprize a fost ratarea penalty-ului de către Chipciu
min. 45+1:
Chipciu se precipetează şi reuşeşte să şuteze în ultima clipă, dar portarul respinge în corner
min. 20:
Sînmărtean recuperează balonul la centrul terenului, îi pasează lui Stanciu, acesta îi dă mingea înapoi fostului vasluian, care şutează pe lîngă poartă din interiorul careului
min. 19:
Szukala îl faultează pe Hamza la mijlocul terenului
min. 14:
Sînmărtean driblează doi oameni şi obţine o lovitură liberă de la 25 de metri.