INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  LINCOLN - CFR CLUJ

FOTO CFR Cluj, dezastru în apărare » Defensiva lui Șumudică, desființată de tiki-taka din Gibraltar

CFR Cluj a primit gol în Gibraltar, în prima repriză a disputei cu Lincoln Red Imps, din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor, după o fază încântătoare. +13   FOTO

Articol de GSP - Publicat marti, 20 iulie 2021 21:00 / Actualizat marti, 20 iulie 2021 21:22

CFR Cluj a primit gol în Gibraltar, în prima repriză a disputei cu Lincoln Red Imps, din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor, după o fază încântătoare a gazdelor. Fundașii lui Marius Șumudică au fost însă inexistenți. Campioana României s-a impus în final, scor 2-1.

• Lincoln - CFR Cluj, totul AICI! Returul e pe 28 iulie, în Gruia.
  • Dacă trece de turul 2, CFR Cluj o va înfrunta mai departe pe Slovan Bratislava sau Young Boys. Meciurile din turul 3 preliminar vor avea loc pe 3/4 august, respectiv 10 august.

Prima repriză a meciului cu Lincoln a fost cea mai slabă din mandatul lui Marius Șumudică la CFR Cluj. „Feroviarii” au fost surprinși de avântul campioanei din Gibraltar și au scăpat fără gol în prima jumătate de oră doar datorită intervenției senzaționale a lui Arlauskis.

Lincoln, gol de Playstation în meciul cu CFR Cluj

Clujenii nu au mai avut ce face în mintuul 45. Apărarea lui Marius Șumudică a fost depășită complet de un triungi de pase în viteză al gazdelor. Primul în lanțul erorilor a fost Debeljuh. Atacantul croat a căzut ușor într-un duel la centrul terenului și a pierdut mingea. A urmat o pasă lungă, de urmărire.

Debeljuh pierde mingea la centrului terenului

Graovac a avut prim-planul în disputa cu Kike Gomez. S-a mișcat greoi, a pierdut controlul, apoi nu s-a putut ține după rapidul mijlocaș al lui Lincoln. Gomez a pasat în centru, pentru Walker. Din linia a doua a venit lansat Marco Rosa. Spaniolul a șutat din prima, la colțul lung.

Graovac, depășit inexplicabil, deși era în controlul balonului

În afara lentorii din zona centrală a defensivei, mai este de remarcat și poziția total greșită a lui Ciprian Deac. „Decarul” clujenilor se afla la 3 metri în spatele liniei ofsaidului. Nici Susic nu a ieșit odată cu oamenii din centrul defensivei.

Deac și Susic, plasament greșit la golul lui Lincoln / FOTO: Captură @Look Sport

Rezultat final: Lincoln Red Imps - CFR Cluj 1-2.

*Statisticile meciului, via sofascore.ro

VIDEO Mario Camora: „Nu există altceva decât Champions League”

Lincoln - CFR Cluj se vede la TV! Cine a cumpărat drepturile cu o oră înainte de startul partidei

CFR, nemulțumită de condițiile din Gibraltar: „Nu e de Champions League! O deplasare complicată”