INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  GRUPA D / FC PORTO - SCHALKE 3-1

Hațegan, aproape de nota maximă: ”Joc controlat, decizii inteligente. Perfect la nivel tehnic”

Ovidiu Hațegan
(foto: Guliver/Getty Images)
Ovidiu Hațegan (foto: Guliver/Getty Images)

Articol de - Publicat joi, 29 noiembrie 2018 11:17

PERFORMANȚĂ. Al patrulea meci din grupele Ligii pentru Ovidiu Hațegan, la fel de bun. Nu putea rata penalty-ul clar la hențul lui Óliver Torres.

După drama trăită pe 19 noiembrie, când a aflat la pauza meciului Germania - Olanda (Nations League) că îi murise mama, Ovidiu Hațegan s-a întors în Liga Campionilor. Al patrulea joc arbitrat de arădean în grupele CL 2018-2019.

A fost și cel mai ușor, fără o mare presiune. Și Porto, și Schalke știau deja la start că ambele sunt calificate în "optimi". "Centralul" a condus la fel ca de fiecare dată în această ediție a competiției. Sigur, ferm, corect. Inclusiv în minutul 88, când a văzut hențul evident al lui Óliver Torres, mijlocașul lui Porto, și a dictat penalty pentru Schalke la 2-0 pentru gazde.

"Meciul de pe Dragão a fost o misiune a păcii pentru Hațegan", a comentat O Jogo. "Joc controlat, decizii inteligente".

Iar Record, alt cotidian lusitan, i-a dat 4 (note de la 1 la 5), la fel cum au primit Sérgio Conceição, antrenorul lui Porto, și cei mai buni jucători alb-albaștri. "O seară lejeră pentru arbitrul român. Nu a avut nicio problemă să țină în mână confruntarea", a scris Record. "Perfect la nivel tehnic, poate puțin permisiv la disciplina din teren. De aceea, nu a luat nota maximă".