INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  MANCHESTER UNITED

Ilie Dumitrescu, verdict dur după seara de Champions League: „Mi se pare inadmisibil”

Ilie Dumitrescu

Articol de - Publicat joi, 09 noiembrie 2023 07:21 / Actualizat joi, 09 noiembrie 2023 08:28

Fostul internațional Ilie Dumitrescu (54 de ani) a analizat partida pierdută de Manchester United împotriva celor de la Copenhaga, scor 3-4, în etapa a patra a grupelor Ligii Campionilor.

Englezii au avut 2-0, însă Rashford a fost eliminat în minutul 40 și Copenhaga a reușit să marcheze de două ori pănă la pauză. United a mai marcat un gol în repriza secundă, dar danezii nu s-au lăsat și au punctat de două ori pe final.

Seară nebună în Liga Campionilor! Bayern câștigă pe final + Show total în Copenhaga - United. 6 echipe calificate
ETAPA #4

Ilie Dumitrescu a criticat apărarea lui United, care le-a permis celor de la Copenhaga să marcheze două goluri după minutul 80 ('83 și '87).

Ilie Dumitrescu după Copenhaga - Manchester United 4-3: „Inadmisibil”

„Mi se pare inadmisibil ca o echipă ca Manchester United, aproape de prelungiri, să primească două goluri. Slabă organizare pe faza defensivă”, a declarat Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

Ilie Dumitrescu a vorbit și despre eliminarea lui Rashford, care a văzut cartonașul roșu după ce l-a călcat pe Elias Jelert.

„Eu spun că Rashford nu a vrut niciodată să lovească, a vrut să protejeze. Eu consider că nu a fost intenție. Te trezești cu adversarul acolo, nu ai ce să mai faci. Eu nu comentez decizia arbitrului. Imprudența asta se plătește. Dacă e intensitate la faza asta, îi rupe piciorul”, a declarat fostul internațional.

Faultul pentru care Rashford a văzut cartonașul roșu

VIDEO. Ilie Dumitrescu: „Am avut un moment de cumpănă la echipa națională, dar putem să gestionăm un meci cu Israel”

Cine e Roony Bardghji, omul care a răpus-o pe United: e golgeterul echipei la doar 17 ani!
copenhaga - united 4-3
Fiori în Manchester » 3 statistici uluitoare și un precedent sumbru: se repetă „cutremurul” de acum 50 de ani?
COPENHAGA - MAN. UTD 4-3