INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  NEWCASTLE - PSG

VIDEO + FOTO Imaginile serii în Champions League » Scenografie spectaculoasă a fanilor lui Newcastle

Articol de - Publicat miercuri, 04 octombrie 2023 23:29 / Actualizat joi, 05 octombrie 2023 00:33

Fotbalul din Champions League a revenit pe St. James Park, cu ocazia meciului Newcastle – PSG 4-1.

După 0-0 cu AC Milan, pe San Siro, Newcastle a jucat primul meci pe teren propriu din această ediție a Champions League. Iar fanii englezi au sărbătorit într-un mod incredibil revenirea în grupe, după 20 de ani.

VIDEO Scenografie impresionantă în Newcastle – PSG

Pentru a celebra meciul, suporterii „coțofenilor” au realizat o scenografie spectaculoasă, colorând stadionul în alb-negru.

Într-una din peluze, fanii au afișat mesajul „Hello, hello. We are are the Geordie boys” (n.r- Salut, salut. Noi suntem băieții geordie), făcând referire modul în care sunt numite persoanele din zona Newcastle. În cealaltă peluză, a fost afișată o coțofană, porecla celor de la Newcastle, care afișa numele echipei, extras la tragerea pentru Champions League.

+18 FOTO

Newcastle, victorie spectaculoasă cu PSG

Iar trupa lui Eddie Howe i-a răsplătit pe fani cu o victorie la care puțini s-ar fi așteptat.

Newcastle a început excelent meciul, iar Almiron a făcut 1-0 în minutul 17. Scorul la pauză a fost 2-0, după reușita lui Burn (39). După pauză, tot Newcastle a început mai bine, iar Longstaff a făcut 3-0 în minutul 50. PSG a redus din diferență, prin Luca Hernandez (58), dar nu a fost suficient. Iar pe final, tot englezii au marcat, Schar făcând 4-1 în minutul 90+1.

Iar după două etape, Newcastle e lider în grupă (4 puncte), peste PSG (3), AC Milan (2) și Borussia (1).

Meci de infarct între Antwerp și Șahtior: de la 2-0 la 2-3, apoi penalty ratat la ultima fază!
ANTWERP - ȘAHTIOR 2-3