INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  INTER - FC PORTO

FOTO Inter - FC Porto 1-0. Portughezii au rezistat 86 de minute pe „Meazza”, dar au cedat după ce au rămas în inferioritate

Inter - FC Porto / Sursă foto: Guliver/Getty Images +11   FOTO
Inter - FC Porto / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de - Publicat miercuri, 22 februarie 2023 23:58 / Actualizat marti, 14 martie 2023 17:23

Internazionale Milano a învins-o la limită pe FC Porto, scor 1-0, în turul „optimilor” de finală din Champions League. Italienii au știut să sufere, au înscris după ce lusitanii au rămas în inferioritate și sunt favoriți acum la calificarea în „sferturile” competiției pe care au câștigat-o ultima oară în 2010.

Ținută în viață de paradele excepționale ale goalkeeper-ului Onana, Inter a învins-o pe FC Porto într-un meci în care marile ocazii le-au aparținut portughezilor.

Portarul camerunez a fost MVP-ul „nerazzurilor”, cu trei intervenții remarcabile - dintre care două la aceeași fază - la ocaziile mari ale lui Porto din startul reprizei a doua.

Paradele lui Onana / Capturi Twitter

Echilibrul s-a rupt în minutul 77, când Otavio din tabăra oaspeților a văzut al doilea „galben”. Cu om în plus, Inter s-a aruncat cu toate liniile în atac, iar golul a venit cu patru minute înainte de final, grației nou-intratului Lukaku, al cărui șut în forță din interiorul careului l-a lăsat fără reacție pe goalkeeper-ul lui Porto.

Returul e peste două săptămâni, pe Dragão.

Manchester City s-a clătinat pe terenul lui Leipzig. Urmează un retur incendiar pe „Etihad”!
RB LEIPZIG - MANCHESTER CITY 1-1

Spiritele s-au încins în prima repriză din Inter - Porto

Spiritele s-au încins în minutul 40 al confruntării de pe “Meazza”. Cele două tabere s-au încăierat la jumătatea terenului, iar arbitrul a dus mâna la buzunar și a acordat două cartonașe galbene, unul dintre ele lui Otavio, omul care avea să fie eliminat. „Scânteia” care a declanșat conflictul a fost un contact petrecut în careul portughezilor la care Darmian a cerut penalty, însă arbitrul și cei din cabina VAR nu au intervenit.

+7 FOTO

FINAL » Inter Milano - FC Porto 1-0

Inter - FC Porto, echipe de start:

Inter: Onana - Skriniar, Acerbi, Bastoni - Darmian, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco - L. Martinez, Dzeko
Antrenor: Simone Inzaghi

FC Porto: Costa - Joao Mario, Pepe, Marcano, Zaidu - Otavio, Uribe, Grujic, Galeno - Taremi, Pepê
Rezerve: Claudi Ramos, Borges, Carodos, Carmo, R. Conceicao, Eustaquio, Evanilson, Folha, Franco, Loader, T. Martinez, Wendell
Antrenor: Sergio Conceicao

Stadion: „Giuseppe Meazza”
Arbitru: Srdjan Jovanovic (Serbia)

VIDEO Toate informațiile înaintea duelului Inter - FC Porto

PSG i-a găsit înlocuitor lui Christophe Galtier » Ce plan au pus la cale oficialii parizienilor

Marcus Rashford, cel mai de temut atacant al Europei după Mondial: 16 goluri în 17 meciuri » Datorită lui, United e în cursă spre 4 trofee

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni