INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  RB LEIPZIG - MANCHESTER CITY 1-1

FOTO Manchester City s-a clătinat pe terenul lui Leipzig. Urmează un retur incendiar pe „Etihad”!

Leipzig - Manchester City / foto: Guliver/Gettu Images +13   FOTO
Leipzig - Manchester City / foto: Guliver/Gettu Images

Articol de - Publicat miercuri, 22 februarie 2023 23:55 / Actualizat joi, 23 februarie 2023 02:17

Manchester City a scăpat printre degete victoria în deplasarea de la Leipzig, în turul „optimilor” de finală din Champions League (1-1). „Cetățenii” au profitat de o gafă mare a gazdelor și au înscris prin Mahrez, dar au evoluat modest după pauză. Insistența nemților a dat roade, iar calificareaa se va decide peste două săptămâni, pe „Etihad”.

Cu un Erling Haaland departe de forma ideală, nici Manchester City nu mai apare atât de feroce pe cât o arăta în urmă cu câteva luni. Iar deplasarea de pe terenul lui Leipzig a arătat încă o dată că trupa lui Guardiola nu trece prin cel mai bun moment.

A fost nevoie de o eroare a nemților pentru ca britanicii să marcheze în Germania. Golul lui Riyad Mahrez din minutul 27 a fost precedat de o scăpare care a paralizat întreaga defensivă a echipei germane. Mai exact, Schlager a trimis o pasă greșită la aproximativ 25 de metri de proprie poartă, declanșând, fără să vrea, un contraatac tăios al „cetățenilor”.

Mingea pierdută de gazde a fost recuperată rapid de Grealish, care n-a stat mult pe gânduri și l-a angajat pe Mahrez. Algerianul a trecut cu ușurință printre alți doi fundași de-ai lui Leipzig, marcând grație unui șut plasat, la care goalkeeper-ul Blaswich n-a mai apucat să intervină.

Leipzig a prins curaj după pauză, a ratat câteva oportunități importante și a izbutit până la urmă să egaleze în minutul 70, prin Gvardiol, cel mai valoros fundaș central din fotbal, evaluat la 75 de milioane de euro. Stoperul croat s-a înălțat la un corner, învingându-l pe Ederson cu capul la o fază la care City a cerut fault în atac. Gvardiol s-a sprijinit în săritură cu ambele mâini pe Ruben Dias, dar golul a fost validat.

Englezii și-au dat seama de primedjie, au dominat finalul de meci, dar nemții au rezistat, iar calificarea se va decide pe 14 martie, pe „Etihad”.

+9 FOTO

Manchester City ar fi trebuit să primească penalty în prelungiri!

City a reclamat un fault în atac la golul egalizator al lui Gvardiol, dar faza care i-a scandalizat cel mai tare pe englezi s-a petrecut în al treilea minut al prelungirilor. În goana după golul victoriei, City ar fi trebuit să primească un penalty la hențul evident al lui Benjamin Henrich. VAR-ul nu a intervenit, iar „centralul” a fluierat finalul.

Benjamin Henrich joacă balonul cu mâna / Captură SportBible
+9 FOTO
  • Benjamin Henrich joacă balonul cu mâna / Captură SportBible

FINAL » RB Leipzig - Manchester City 1-1

+9 FOTO

RB Leipzig - Manchester City, echipe de start

RB Leipzig: Blaswich - Klostermann Orban, Gvardiol, Halstenberg - Laimer, Schlager - Szoboszlai, Forsberg, Werner - Andre Silva
Rezerve: Nickisch, Nyland, Haidara, Henrichs, Kampl, Nkunku, Poulse, Raum, Simakan
Antrenor: Marco Rose

Manchester City: Ederson - Walker, Akanji, Dias, Ake - Rodri, Gundogan - Mahrez, Silva, Grealish - Haaland
Rezerve: Ortega, Carson, Alvarez, Charles, Foden, Gomez, Lewis, Palmer, Perrone, Phillips, Alex Robertson
Antrenor: Pep Guardiola

Stadion: Red Bull Arena, Leipzig
Arbitru: Serdar Goezuebueyuk, Olanda

VIDEO „Mașinăria” Erling Haaland, la antrenamentele lui Manchester City

Neymar, coșmarul accidentărilor la PSG. Cele mai multe, în primele trei luni ale anului. A pierdut până acum 86 de meciuri

Cel mai curtat tandem, vânat de granzii din Premier League! A influențat 43 de goluri în actuala Serie A

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni