INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  NEWCASTLE - PSG

VAR-ul a salvat brigada lui Istvan Kovacs » Gol anulat inițial, validat după reluări

Articol de - Publicat miercuri, 04 octombrie 2023 23:35 / Actualizat joi, 05 octombrie 2023 00:22

Minutul 39 al meciului Newcastle – PSG (4-1) a adus cea mai controversată fază.

La 1-0, „coțofenele” au marcat din nou, prin Burn. Inițial, golul a fost anulat de Istvan Kovacs pentru ofsaid, după semnalizarea lui Vasile Marinescu. Ulterior, golul a fost validat, după intervenția VAR.

Fază complicată pentru Istvan Kovacs în Newcastle – PSG

Faza a fost una extrem de complicată. Donnarumma a respins în lateral o minge trimisă anapoda de Skriniar, Balonul a ajuns la Guimaraes, care a șutat din unghi, dar portarul lui PSG a fost pe fază și a respins. Tonali a fost atent, a recuperat, i-a pasat din nou lui Guimares, care a centrat în fața porții, de unde Almiron a marcat.

+4 FOTO

Inițial, Kovacs a anulat golul pentru un ofsaid la Guimaraes. Dar din camera VAR, Marco Fritz (Germania) şi Rob Dieperink (Olanda) au analizat faza și i-au transmis lui Kovacs să valideze golul.

Newcastle, victorie spectaculoasă cu PSG

Trupa lui Eddie Howe i-a răsplătit pe fani cu o victorie la care puțini s-ar fi așteptat.

Newcastle a început excelent meciul, iar Almiron a făcut 1-0 în minutul 17. Scorul la pauză a fost 2-0, după reușita lui Burn (39). După pauză, tot Newcastle a început mai bine, iar Longstaff a făcut 3-0 în minutul 50. PSG a redus din diferență, prin Luca Hernandez (58), dar nu a fost suficient. Iar pe final, tot englezii au marcat, Schar făcând 4-1 în minutul 90+1.

Iar după două etape, Newcastle e lider în grupă (4 puncte), peste PSG (3), AC Milan (2) și Borussia (1).

Meci de infarct între Antwerp și Șahtior: de la 2-0 la 2-3, apoi penalty ratat la ultima fază!
ANTWERP - ȘAHTIOR 2-3

Dinamo e condamnată la retrogradare! Nici victoria cu UTA nu îi asigură barajul » Toate CALCULELE: de ce rezultate indirecte au nevoie „câinii”

În 1987 termina în fața lui Hagi în cursa pentru Balonul de Aur, acum e agent imobiliar » Și-a schimbat și look-ul: „Samuraiul a plecat în vacanță!”