INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  GRUPA D

Prestația serii în Ligă: hat-trick în 34 de minute contra fostei echipe!

Joao Mario, hat-trick în Benfica - Inter // foto: Guliver/gettyimages +11   FOTO
Joao Mario, hat-trick în Benfica - Inter // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat miercuri, 29 noiembrie 2023 23:05 / Actualizat joi, 30 noiembrie 2023 00:10

În doar 34 de minute, Joao Mario (30 de ani) a înscris de 3 ori contra fostei sale echipe, Inter. Benfica a avut o repriză de vis contra italienilor, dar s-a văzut egalată până la final, 3-3, și are nevoie de o victorie la 3 goluri în ultima etapă, cu Salzburg, pentru a prinde locul 3 în grupă.

Ultima clasată în grupa D, fără punct câștigat și cu un singur gol înscris în primele 4 runde, Benfica a spulberat-o pe Inter în cea dintâi repriză a meciului de la Lisabona.

Lusitanii au înscris de 3 ori în primele 34 de minute, de fiecare dată prin Joao Mario, fost jucător al celor de la Inter.

Ovidiu Burcă a evitat un singur conducător de la Dinamo în discursul de adio: i-a menționat pe toți în afară de el!
DINAMO

Joao Mario, hat-trick în 34 de minute în Benfica - Inter

Mijlocașul care a cucerit EURO 2016 alături de naționala Portugaliei a deschis scorul în minutul 5, după ce Tengstedt l-a servit cu o pasă cu capul. Mario a reluat din prima, cu piciorul stâng. Golurile 2 și 3, reușite în minutele 13, respectiv 34, au venit din apropierea porții. La al treilea, servant a fost același Tengstedt.

Benfica a intrat astfel la pauză cu un avantaj liniștitor, dar în mod uluitor, a fost egalată până la final! Obiectivul portughezilor este locul 3 în grupă, unul care duce în fazele eliminatorii din Europa League. Pentru asta, Benfica are nevoie de o victorie la 3 goluri cu Salzburg în ultima rundă a grupelor.

Echipele calificate mai departe în Champions League din grupa D sunt deja cunoscute, Real Sociedad și Inter.

Joao Mario a prins transferul la Inter grație prestațiilor foarte bune de la Campionatul European din 2016. Italienii au plătit aproape 45 de milioane de euro în schimbul lui, dar Joao nu s-a adaptat printre nerazzurri.

După împrumuturi succesive la West Ham, Lokomotiv Moscova și Sporting, Mario a ajuns în vara lui 2021 liber de contract la Benfica.

4 goluriîn 69 de meciuri a înscris Mario la Inter. Are și 13 pase decisive

Tot din fotbalul internațional:

Decizie la limită: tehnologia semiautomată pentru ofsaid i-a anulat golul lui Icardi

Laporta, în ziua în care Barcelona a împlinit 124 de ani: „Dacă pățea Real Madrid asta...”