INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  LIGA CAMPIONILOR

Marea amenințare Jude Bellingham » Ce statistici are englezul împotriva lui Manchester City

Jude Bellingham/ foto Imago Images

Articol de - Publicat luni, 08 aprilie 2024 11:46 / Actualizat luni, 08 aprilie 2024 13:57

Jude Bellingham (20 de ani), extrema stângă a lui Real Madrid, a marcat două goluri în cele patru dueluri cu Manchester City. Numai patru adversare au încasat mai multe de la internaționalul englez, Stuttgart, Eintracht, Girona și Almeria. Au trecut însă două luni de când Bellingham a punctat ultima oară pentru echipa de club.

Se fac aproape opt ani de când Real Madrid nu a mai învins-o pe Manchester City în 90 de minute. „Cetățenii" lui Pep Guardiola au patru succese din ultimele șase dueluri în Ligă și la cea mai recentă confruntare au triumfat cu 4-0 pe Etihad.

Scene șocante în Turcia: Galatasaray - Fenerbahce a durat doar 50 de secunde! Icardi a înscris și a rămas singur pe teren
TURCIA

Altfel în ultimele trei vizite în capitala Spaniei au înregistrat (exclusiv prelungirile) o victorie și două remize. Liderul din LaLiga are acum însă un avantaj important. Carlo Ancelotti se va baza pe englezul care conduce topul marcatorilor în elita fotbalului iberic (16 goluri), la egalitate cu Budimir și Dovbyk.

Bellingham a marcat în două eșecuri cu 1-2!

Cotidianul Marca a făcut analiza reușitelor lui Jude Belligham, trecând în revistă toate victimele extremei de 20 de ani. Și a ajuns la concluzia că Manchester City e una dintre țintele sale preferate. În patru confruntări cu campioana Angliei și a lumii, Bellingham a punctat de două ori, deși Jude nu a evoluat niciodată în Premier League!

Palmaresul datează din perioada Dortmund. Primul gol l-a semnat în ediția 2020-2021 a Ligii, la 1-2 cu City, pe Signal Iduna Park, același rezultat fiind consemnat și la returul din Insulă. În sezonul trecut, ultimul al englezului la Borussia, a înscris în grupele UCL la un alt 1-2 pe Etihad (în tur, 0-0). Acum, golgheterul lui Ancelotti încearcă să obțină și primul succes contra "cetățenilor"!

Cu Chelsea nu i-a mers prea bine lui Jude

Ziariștii spanioli au publicat lista altor echipe cărora Jude Bellingham le-a dat tot două goluri: FC Sevilla, Wolfsburg, Napoli, Barcelona, ​​Rangers și Osasuna. Doar patru adversare au încasat mai multe din partea englezului: două din Bundesliga, Stuttgart și Eintracht, și două din LaLiga, Girona și Almeria. Jude nu s-a descurcat prea bine în fața formațiilor din Premier League.

"Împotriva lui City, a obținut doar o remiză (și trei înfrângeri) în patru meciuri, și nici contra lui Chelsea nu s-a descurcat mai bine. S-a întâmplat în "16-imile" ultimei ediții a Ligii Campionilor, când londonezii au răsturnat pe Stamford Bridge avantajul de 1-0 cu care BvB se deplasa la retur", scrie sursa citată.

20de goluri și 10 assisturi are Jude Bellingahm în 32 de partide disputate la Real Madrid în toate competițiile din acest sezon

Boloni și-a criticat din nou elevii: „E un punct slab în echipa noastră”
FRANȚA
Răzvan Lucescu, în extaz după ce a smuls un punct în derby-ul din Grecia: „Nu ne-am fi gândit”
GRECIA

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”