INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  GRUPE

Liga Campionilor » Echipa lui Mircea Lucescu, egalată pe final! Barcelona o învinge pe Juventus

Liga Campionilor, 8 meciuri LIVE pe GSP.ro +33   FOTO
Liga Campionilor, 8 meciuri LIVE pe GSP.ro

Articol de GSP - Publicat miercuri, 28 octombrie 2020 09:00 / Actualizat joi, 29 octombrie 2020 00:12

Miercuri seară s-au jucat 8 partide din etapa a doua a Ligii Campionilor. Cel mai așteptat meci al serii, Juventus - Barcelona, s-a încheiat cu victoria catalanilor, scor 2-0.

Vezi AICI cele mai importante faze din UEFA Champions League

FC Barcelona și-a revenit după înfrângerea cu Real Madrid din campionat și a învins Juventus în deplasare, scor 2-0. Dembele a deschis scorul în prima repriză, al doilea gol fiind marcat de Messi în prelungirile partidei, după un penalty obținut de Ansu Fati.

Neymar a ieșit accidentat

Paris Saint-Germain nu a avut deloc o partidă ușoară cu Instanbul Bașakșehir. Prima repriză a fost una echilibrată, cu ocazii mari de ambele părți, scorul la pauză fiind 0-0. În cele din urmă, PSG a reușit să marcheze în minutul 64 prin Moise Kean. Atacantul de 20 de ani a majorat avantajul oaspeților în minutul 79, stabilind astfel scorul final al partidei. PSG obține astfel primele puncte din această stagiune de UEFA Champions League, după ce fusese învinsă de Manchester United etapa trecută. Vestea proastă pentru parizieni este accidentarea lui Neymar, cel care a fost schimbat în minutul 27, acuzând o durere musculară la coapsă.

Lucescu, egalat în minutul 90

Dinamo Kiev, echipa lui Mircea Lucescu, a obținut doar un egal cu Ferencvaros la Budapesta, scor de 2-2, golul al doilea al maghiarilor fiind marcat în minutul 90. Astfel, jucătorii antrenați de tehnicianul român rămân pe poziția a treia în clasamentul grupei G, la egalitate de puncte cu adversara din această seară.

Victorie la scor a lui Chelsea

Chelsea a învins fără emoții FC Krasnodar în a doua etapă a grupelor UEFA Champions League, câștigând cu scorul de 4-0. Chiar dacă FC Krasnodar a dominat a doua repriză până la marcarea primului gol, londonezii s-au dezlănțuit și au reușit să înscrie prin: Odoi (37), Werner (71 - pen), Ziyech (80) și Pulisic (90). Chelsea se află pe primul loc al grupei E, având 4 puncte după 2 meciuri disputate, în timp ce Krasnodar ocupă ultimul loc, cu doar un punct obținut până în acest moment.

Leipzig, înfrângere dureroasă în fața lui United

Manchester United a reușit o nouă victorie în această ediție a grupelor UEFA Champions League, învingând la scor semifinalista de anul trecut, RB Leipzig (5-0).

Lazio rămâne pe primul loc

Chiar dacă golurile victoriei a venit târziu, Dortmund a reușit victoria cu Zenit, prin reușitele lui Sancho din minutul 78 și Haaland din minutul 90+1. Totodată, Club Brugge și Lazio au remizat, scor 1-1, și își împart prima poziție în clasamentul grupei F.

De Jong aduce victoria Sevillei

După o partidă dominată de la un cap la altul, Sevilla a câștigat duelul de pe teren propriu cu Stade Rennais, prin golul lui Luuk de Jong.

GRUPA H

Bașakșehir - PSG 0-2

BAȘAKȘEHIR (4-3-3): Gunok - Bolingoli-Mbombo, Epureanu, Skrtel, Rafael - Kahveci, Topal, Ozcan - Turuc, Crivelli, Visca
Antrenor: Okan Buruk

PSG (4-4-2): Navas - Kurzawa, Kimpembe, Pereira, Florenzi - Neymar, Marquinos, Herrera, Di Maria - Mbappe, Kean
Antrenor: Thomas Tuchel

GRUPA E

Krasnodar - Chelsea 0-4

KRASNODAR (4-2-3-1): Safanov - Chernov, Martynovich, Pantalean, Smolnikov - Vilhena, Utkin - Ramirez, Gazinskiy, Olsson - Berg
Antrenor: Murad Musaev

CHELSEA: Mendy - Chilwell, Zouma, Rudiger, Azpilicueta - Kovacic, Jorginho - Hudson-Odoi, Havertz, Ziyech - Werner
Antrenor: Frank Lampard

Sevilla - Rennes 1-0

SEVILLA (4-3-3): Bono - Acuna, Carlos, Kounde, Navas - Torres, Fernando, Jordan - El Haddadi, de Jong, Ocampos
Antrenor: Julen Lopetegui

RENNES (4-3-3): Gomis - Soppy, Rugani, Da Silva, Traore - Bourigeaud, Martin, Grenier - Terrier, Guirassy, Doku
Antrenor: Julien Stephan

GRUPA F

Club Bruges - Lazio 1-1

CLUB BRUGES (3-5-2): Mignolet - Deli, Kossouou, Mata - Sobol, Vanaken, Rits, Vormer, Diatta - De Ketelaere, Dennis
Antrenor: Philippe Clement

LAZIO (3-5-2): Reina - Acerbi, Hoedt, Patric - Fares, Milinkovic-Savic, Parolo, Akpro, Marusic - Caicedo, Correa
Antrenor: Simone Inzaghi

Borussia Dortmund - Zenit 2-0

BORUSSIA DORTMUND (4-2-3-1): Burki - Guerreiro, Hummels, Akanji, Meunier - Witsel, Dahoud - Ryena, Reus, Sancho - Haaland
Antrenor: Lucien Favre

ZENIT (4-3-3): Kerzhakov - Santos, Rakitskiy, Lovren, Karavaev - Erokhin, Barrios, Wender, Driussi, Dziyuba, Kuzyaev
Antrenor: Sergej Semak

GRUPA G

Ferencvaros - Dinamo Kiev 2-2

FERENCVAROS (4-2-3-1): Dibusz - Heister, Kovacevic, Blazic, Gergo - Kharatin - Nguen, Somalia, Siger, Zubkov - Isael
Antrenor: Serhiy Rebrov

DINAMO KIEV (4-3-3): Boyko - Karavaev, Popos, Zabarnyi, Kedziora, Shaparenko, Sydorchuk, Buyalskyi - De Pena, Supryaga, Tsygankov
Antrenor: Mircea Lucescu

Juventus - Barcelona 0-2

JUVENTUS (4-2-3-1): Szczesny - Danilo, Bonucci, Demiral, Cuadrado - Rabiot, Bentancur - Chiesa, Dybala, Kulusevski - Morata
Antrenor: Andrea Pirlo

BARCELONA (4-2-3-1): Neto - Alba, Lenglet, Araujo, Roberto - de Jong, Pjanic - Pedri, Messi, Dembele - Griezmann
Antrenor: Ronald Koeman

GRUPA H

Manchester United - Leipzig 5-0

MANCHESTER UNITED (4-3-1-2): De Gea - Shaw, Maguire, Lindelof, Wan-Bissaka - Pogba, Matic, Fred - van de Beek - Greenwood, Martial
Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer

LEIPZIG (3-1-4-2): Gulacsi - Halstenberg, Upamecano, Konate - Kampl - Angelinho, Nkuku, Olmo, Henrichs - Forsberg, Poulsen
Antrenor: Julian Nagelsmann

+29 FOTO

Clasamentele din grupele Ligii Campionilor

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Fostul impresar al lui Lewandowski, arestat pentru șantaj! Ce sumă îi cerea atacantului polonez

Starul lui Bayern Munchen, trădat de echipament :D Tricoul s-a rupt imediat după gol, iar imaginea a devenit virală