INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BAYER LEVERKUSEN - FC PORTO

foto Kovacs, corectat de VAR în Bayer Leverkusen - FC Porto! Meci greu, cu 3 penalty-uri și un record inedit

Kovacs, corectat de VAR în Bayer Leverkusen - FC Porto, meci cu 3 penalty-uri și un record inedit

Articol de GSP - Publicat miercuri, 12 octombrie 2022 23:33 / Actualizat joi, 13 octombrie 2022 00:19

Istvan Kovacs a avut un meci plin de evenimente la Bayer Leverkusen - FC Porto, scor 0-3.

Cea mai importantă fază a fost în minutul 14, când decizia arbitrului român a fost corectată de VAR și, în loc de simular Bayer, a fost acordat penalty pentru nemți.

Cele mai importante evenimente din Bayer Leverkusen - FC Porto

1. Galeno a deschis scorul pentru FC Porto direct din pasa portarului Diogo Costa, cu o reușită superbă în minutul 6.

2. În minutul 14, Uribe l-a faultat în careu pe Bakker, lovindu-l peste picioare. Istvan Kovacs a decis că e o simulare a jucătorului de la Leverkusen, dar camera VAR a întors decizia și a acordat penalty pentru nemți. Diogo Costa a ieșit din nou la rampă și a apărat șutul lui Demirbay (16), după ce apărase și în tur penalty-ul lui Schick.

Portarul portughez a devenit astfel primul jucător din istoria UCL care dă o pasă de gol și apără un penalty în același meci.

3. În minutul 37, șutul lui Adli l-a lovit în braț pe Schick, care era și în ofsaid, iar mingea a intrat în poartă. Golul nemților a fost anulat cu VAR.

4. În minutul 51, Adli l-a faultat pe Galeno, iar VAR a confirmat că este penalty, transformat de Taremi în minutul 53.

5. În minutul 64, Kossounou l-a faultat în careu pe același Galeno, iar Taremi a majorat scorul la 3-0.

A fost a treia partidă pe care Kovacs arbitrat-o în acest sezon de Champions League. „Centralul” din Carei a mai fost prezent și la meciul Dinamo Zagreb - Chelsea, din prima etapă a fazei grupelor, încheiată cu scorul 1-0, dar și la partida Club Brugge - Atletico Madrid din etapa #3, terminată 2-0.

Arbitrul român a fost ajutat la cele două tușe de Mihai Marica și Ovidiu Artene. Cătălin Popa a fost al patrulea oficial. Arbitrii din camera VAR au fost Paolo Valeri și Massimiliano Irrati, din Italia.

UCL, etapa #4 » Spectacol total în Liga Campionilor! Barcelona, la un pas de eliminare după 3-3 cu Inter + Liverpool a dat 7 pe terenul lui Rangers
ETAPA #4
Tensiune maximă la Juventus: „Să ne fie rușine!” » Allegri refuză ideea demisiei! E susținut de președinte
JUVENTUS

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”