INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ETAPA 6

FOTO Final dramatic în „grupa morții” din UCL! Noroc incredibil pentru PSG, Barcelona s-a făcut de râs în Belgia + cum arată urnele pentru „optimi” și când are loc tragerea

Seara de miercuri a stabilit toate cele 16 formații calificate în optimile de finală ale sezonului 2023/2024 din Liga Campionilor. +14   FOTO

Articol de - Publicat joi, 14 decembrie 2023 00:04 / Actualizat joi, 14 decembrie 2023 00:27

• Câștigătoarele de grupă: Bayern, Arsenal, Real Madrid, Real Sociedad, Atletico Madrid, Dortmund, Manchester City, Barcelona
  • Pe locurile secunde au terminat: Copenhaga, PSV, Napoli, Inter, Lazio, PSG, Leipzig, Porto
  • Tragerea la sorți a optimilor de finală va avea loc luni, 18 decembrie, de la ora 13:00. Restricția de țară este în continuare valabilă. Două formații din același campionat nu se pot înfrunta.
  • Meciurile din optimile de finală se vor juca pe 13-14 și 20-21 februarie (turul) și 5-6 și 12-13 martie (returul).
Final în seara de Champions, încă două echipe în optimi! Manchester United și Sevilla, ELIMINATE!
ETAPA 6

Grupa E: Atletico și Lazio, calificate

Atletico Madrid își asigura locul 1 în grupa E cu o remiză contra lui Lazio. Trupa lui Simeone nu s-a menajat, a deschis scorul rapid, prin Griezmann, apoi a controlat fără emoții jocul. Lino a desăvârșit victoria în minutul 51.

Celălalt meci al grupei nu avea miză, doar pentru orgoliul rănit al lui Celtic. Campioana Scoției a obținut prima victorie din grupă, 2-1 contra unui Feyenoord deja calificat în primăvara Europa League.

FINAL. Atletico - Lazio 2-0

FINAL. Celtic - Feyenoord 2-1

Grupa F: PSG, calificare cu emoții

Cea mai palpitantă desfășurare a ostilităților a fost cea din grupa F. Clasamentul în funcție de fiecare gol marcat este grăitor:

Grupa G: Misiune îndeplinită pentru City și Leipzig

Manchester City și-a făcut treaba la Belgrad și cu echipa improvizată de Pep Guardiola. Campioana Angliei a încheiat grupa cu victorii pe linie.

Și RB Leipzig și-a confirmat statutul, triumf în fața lui Young Boys. Nemții au încheiat pe poziția secundă, iar elvețienii merg în Europa League.

FINAL. Leipzig - Young Boys 2-1

FINAL. Steaua Roșie Belgrad - Manchester City 2-3

Grupa H: Porto, în „optimi”! Rușine trăită de Barcelona

Deja sigură de prima poziție, Xavi și-a permis să menajeze din titulari. În primul „11” s-au regăsit și oameni de bază, printre ei Robert Lewandowski, dar prestația catalanilor a lăsat de dorit. În primele 70 de minute au expediat un singur șut pe spațiul porții. Scorul final, 2-3, a fost stabilit în prelungiri. Marc Guiu (17 ani) a marcat în primul minut adițional, iar George Ilenikhena a adus o victorie uriașă pentru gazde.

În meciul cu miză al rundei decisive, arbitrat de Istvan Kovacs, Porto a învins-o fără drept de apel pe Șahtior și a obținut biletul pentru optimile de finală.

FINAL. Antwerp - Barcelona 3-2

FINAL. FC Porto - Shakhtar 5-3

Pep Guardiola, declarație bombastică: „Dacă fac asta acum, mă retrag imediat!”