INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  LIVERPOOL - LEIPZIG 2-0 (4-0 LA GENERAL)

Liverpool - Leipzig 2-0 (4-0 la general). VIDEO+FOTO „Cormoranii” respiră! Klopp sparge seria nefastă și revine în sferturile UCL

Liverpool și RB Leipzig dispută astăzi, de la ora 22:00, returul optimii de finală din UEFA Champions League. +7   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 10 martie 2021 23:50 / Actualizat joi, 11 martie 2021 00:08

Liverpool a învins-o și în retur pe Leipzig, 2-0, obținând biletele pentru sferturile Champions League. Jurgen Klopp respiră și pune capăt seriei de șase înfrângeri la rând pe teren propriu.

„Cormoranii” aveau o serie îngrozitoare pe Anfield Road. Pierduseră ultimele 6 meciuri, marcând un singur gol în acest interval. Liverpool și-a schimbat norocul pe teren străin, la Budapesta, acolo unde au fost nevoiți să joace din cauza restricțiilor cauzate de pandemie.

Liverpool - Leipzig 2-0. „Cormoranii” au pus capăt seriei horror

Nemții au pierdut meciul tur după două uriașe greșeli individuale și sperau că norocul va fi de partea lor în partida retur. N-a fost să fie nici de data aceasta pentru trupa lui Julian Nagelsmann. În minutul 10, Leipzig a avut o ocazie uriașă de a relansa soarta calificării, însă Alisson a salvat eroic o minge pe care scria gol.

A fost impulsul care i-a trezit din letargie pe „cormorani”. În decurs de câteva minute, Liverpool a ratat ocazii mari, prin Jota, Salah și Mane, dar tabela a rămas neschimbată până la pauză.

După ce a mai tremurat și la bara lui Sorloth, Liverpool a rezolvat meciul grație lui Salah și Mane. Egipteanul a înscris în minutul 70 în urma unei combinații cu Jota, în timp ce Mane a închis socotelile cu golul din minutul 74.

Liverpool - Leipzig 2-0

Liverpool - Leipzig, echipe de start

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Phillips, Kabak, Robertson - Wijnaldum, Fabinho, Alcantara - Mane, Jota, Salah
Antrenor: Jurgen Klopp

Leipzig: Gulacsi - Acams, Mukiele, Upamecano, Klostermann, Nkunku - Olmo, Kampl, Sabitzer, Forsberg - Poulsen
Antrenor: Julian Nagelsmann

Stadion: Puskas Arena, Budapesta
Arbitru: Clément Turpin, Franța

Liverpool - RB Leipzig / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+3 FOTO

VIDEO Cele mai tari goluri din turul „optimilor” UEFA Champions League

FOTO. Shakira, insultată înainte de PSG - Barcelona! Mesajul afișat de parizieni

Kylian Mbappe pune presiune pe șefii lui PSG înainte de meciul cu Barcelona » Suma COLOSALĂ pe care o cere pentru prelungirea contractului