INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  LIVERPOOL - VILLARREAL 2-0

Recordul bifat de Jurgen Klopp la victoria lui Liverpool cu Villarreal

Jurgen Klopp
Jurgen Klopp Foto: Getty Images

Articol de GSP - Publicat joi, 28 aprilie 2022 07:10 / Actualizat joi, 28 aprilie 2022 09:51

Liverpool a învins-o cu 2-0 pe Villarreal în manșa tur din semifinalele Ligii Campionilor. La capătul meciului de pe „Anfield”, antrenorul german a bifat un record deținut de alți doi tehnicieni.

Succesul cu Villarreal a fost a 9-a victorie pentru Liverpool în acest sezon de Liga Campionilor, record pentru un club în competițiile europene. De asemenea, Klopp a ajuns la 4 victorii din 4 meciuri pe teren propriu în semifinalele competiției și a egalat recordul deținut de Marcello Lippi și Ottmar Hitzfeld.

Cați bani a câștigat Istvan Kovacs pentru supermeciul Manchester City - Real Madrid
BAREM

Jurgen Klopp: „Nu s-a întâmplat nimic încă”

La finalul partidei, tehnicianul german a analizat prestația echipei sale și i-a avertizat pe elevii săi că Liverpool încă nu este calificată în finala de la Paris, „cormoranii” urmând a avea un meci greu la returul din Spania.

„A fost un meci extraordinar, să fiu sincer. Mi-a plăcut foarte mult jocul nostru și în prima repriză, chiar dacă n-am înscris. A fost singura problemă pe care am avut-o în această seară. În rest, i-am redus la tăcere, era important, pentru că reprezentau o amenințare pe contraatac.

Am încercat să creăm ocazii, să jucăm direct, să îmbinăm lucrurile. Au fost multe momente bune, ambele goluri au fost remarcabile. Puteam să marcăm și golul trei, dar de la un anumit moment încolo a avut logică doar să controlăm jocul și asta am făcut.

Nu s-a întâmplat nimic încă. Joci un joc și e 2-0 la pauză, trebuie să fii complet în alertă, trebuie să fii 100% într-o dispoziție potrivită să joci în a doua repriză așa cum ai jucat prima. Nu avem nimic de apărat, dacă facem asta oferim imediat toate avantajele pe care le-am fi putut avea.

Știm că mergem acolo și va fi o atmosferă dificilă pentru noi, diferită de cea din această seară. Acei jucători, ați văzut-o în seara asta, se luptă pentru antrenor cu tot ce au. Ceea ce mi-a plăcut a fost că toată lumea poate vedea că ne luptăm cu tot ce avem și este mereu la fel. Dacă ne înving cu un rezultat care îi aduce în finală, atunci merită și, dacă nu, atunci merităm”, a declarat antrenorul german după partidă