INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  MANCHESTER CITY - FC COPENHAGA 3-1

VIDEO + FOTO Manchester City - FC Copenhaga 3-1 » La retur, ca în tur! City câștigă clar și continuă cursa spre un nou trofeu

Articol de - Publicat miercuri, 06 martie 2024 23:55 / Actualizat joi, 07 martie 2024 00:13

Manchester City s-a impus și în returul cu FC Copenhaga, 3-1, (3-1 a fost și în tur), și s-a calificat în „sferturile” UEFA Champions League.

• Celălalt meci: Real Madrid - RB Leipzig
  • Manchester City, PSG, Real Madrid și Bayern sunt calificate în „sferturi”. Săptămâna viitoare se vor stabili ultimele 4 calificate

Deținătoarea trofeului nu a avut nicio emoție pe teren propriu. Și și-a arătat forța și în returul cu FC Copenhaga.

Manchester City, o nouă victorie cu FC Copenhaga și calificare în „sferturile” Champions League

Deși a început meciul cu un pas în „sferturile” Ligii, după 3-1 în tur, Manchester City nu a intrat relaxată în meci. A vrut să rezolve rapid și partida pe Ettihad și i-a ieșit. După 9 minute, tabela arăta 2-0. Prima dată a lovit Akanji, în minutul 5. Fundașul a trimis din voleu, de la 10 metri, după un corner, iar „cetățenii” s-au instalat la conducerea jocului.

În minutul 9, City a punctat din nou. Julian Alvarez a șutat de la marginea careului, din lateral, iar portarul Grabara a fost luat prin surprindere. Și a gafat incredibil, scăpând mingea în poartă.

După startul furibund, City a luat piciorul de pe accelerație. A continuat să aibă posesia, iar danezii au profitat și au marcat în minutul 29. FC Copenhaga a plecat excelent pe contraatac, iar Elyounoussi a dat lovitura cu un șut de la 14 metri, după o combinație cu Oskarsson.

Danezii nu au reușit să profite de elanul dat de gol. Până la pauză nu s-au mai apropiat de poarta lui Ederson. Ṣi tot City a marcat. În minutul 40+3, mașina de goluri din Norvegia, Erling Haaland, a preluat o minge în careu ṣi a şutat imparabil, deși avea trei adversari lângă el.

După pauză, jocul a continuat să fie la discreția elevilor lui Guardiola, care nu au mai forțat. S-au mulțumit cu scorul de pe tabelă și să țină de minge. S-a terminat 3-1, ca în tur, iar City continuă cursa spre al doilea trofeu.

FINAL » Manchester City - FC Copenhaga 3-1

Manchester City - FC Copenhaga, echipe de start

Manchester City: Ederson - Lewis, Akanji, Dias, Gvardiol - Rodri, Kovacic, Bobb - Alvarez, Haaland, Nunes
Rezerve: Moreno, Carson, Walker, Stones, Ake, De Bruyne, Bernardo, Gomez, Foden, Wright, Susoho, Hamilton
Antrenor: Pep Guardiola

FC Copenhaga: Grabara - Ankersen, Jelert, Vavro, McKenna, Dika - Froholdt, Oskarsson, Clem - Achouri, Elyounoussi
Rezerve: Blaswich, Zingerie, Bumgartner, Bitshiabu, Elmas, Jatta, Kampl, Lenz, Poulsen, Seiwald
Antrenor: Jacob Neestrup

VIDEO. Euro GSP, emisiune-live în timpul partidei

• Meciurile serii din Ligă, Real Madrid - RB Leipzig și Manchester City - Copenhaga, au fost analizate în timp real în noua emisiune lansată de GSP.ro, EURO GSP, cu Alberto Boțoghină și Narcis Drejan realizatori.
  • Show-ul e în direct pe GSP.ro și canalele de YouTube și Facebook ale Gazetei, dar și la radio, pe Sport Total FM.

Revelația din Ligue 1 are 6% din bugetul lui PSG și este condusă de un antrenor care luase o pauză de 11 ani!