INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  MANCHESTER CITY - PORTO

VIDEO + FOTO Două faze antologice în Manchester City - Porto: cursă de 50 de metri soldată cu gol și eroare flagrantă din camera VAR

Mijlocașul columbian Marulanda Fernando Luis Diaz (23 de ani) a marcat un gol de excepție în minutul 14 al partidei dintre Manchester City și FC Porto, la scorul de 0-0.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 21 octombrie 2020 22:33 / Actualizat miercuri, 21 octombrie 2020 22:52

FC Porto a început aventura în grupa C a Ligii Campionilor cum nu se poate mai greu, pe terenul lui Manchester City. Elevii lui Guardiola au pus stăpânire pe minge încă din primele minute, dar au fost taxați pe contraatac după un sfert de oră.

Luis Diaz a primit o pasă de la Uribe, la 50 de metri de poarta lui Ederson, în flancul stâng al atacului. A pornit în viteză maximă spre careul advers, depășindu-i pe Walker, Rodri și Garcia, apoi a tras pe jos, la colțul lung.

Vezi VIDEO cu fazele importante din City - Porto

VAR a greșit în City - Porto

Manchester City a reacționat prompt și a egalat în minutul 21, print-o lovitură de pedeapsă transformată de Kun Aguero. Înaintea faultului comis de Pepe asupra lui Sterling a avut loc o altă intrare neregulamentară. Gundogan l-a călcat evident pe tibie pe portarul Marchesin. Deși faza a fost analizată în camera VAR, nu s-a luat nicio decizie.

Gundogan îl calcă pe portarul lui Porto

DINAMO KIEV - JUVENTUS 0-2. Mircea Lucescu, reproș pentru Ovidiu Hațegan: „Nu trebuia să fluiere acolo”

Barcelona. Leo Messi, la vânătoare de recorduri! E primul jucător din istoria Ligii care reușește asta