INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  RANGERS - LIVERPOOL 1-7

Fulgerător! Salah a stabilit un record uluitor în Champions League, în fața echipei lui Ianis Hagi

Mohamed Salah a înscris 3 goluri în Rangers - Liverpool // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat joi, 13 octombrie 2022 07:58 / Actualizat joi, 13 octombrie 2022 08:20

Mohamed Salah (30 de ani) a reușit un hat-trick în doar 6 minute și 12 secunde în meciul de Champions League dintre Rangers și Liverpool, scor 1-7. Este cea mai rapidă „triplă” din istoria competiției.

La pauză, pe Ibrox, Rangers, cu Ianis Hagi în continuare accidentat, era egala lui Liverpool, 1-1. Scoțienii reușiseră să deschidă scorul prin Scott Arfield, iar „cormoranii” egalaseră prin Roberto Firmino.

„De câte ori faceți sex?” » Mărturisirile soției lui Sergio Ramos, virale în Spania: „Trebuie să exersezi”
PSG

Fulgerător! Mohamed Salah a stabilit un record aiuritor în Champions League

În a doua parte, vicecampioana Angliei s-a dezlănțuit. A punctat de 6 ori, 3 dintre reușite aparținându-i lui Mohamed Salah! Egipteanul a reușit „tripla” într-un interval de 6 minute și 12 secunde (minutele 76-81 pe tabelă), acesta fiind cel mai rapid hat-trick din istoria Champions League, potrivit Opta.

Toate golurile lui Salah au fost înscrise cu piciorul stâng, după incursiuni spre interior din banda dreaptă. Iar în toate reușitele sale, pasa decisivă i-a aparținut lui Diogo Jota.

Din martie 2012 nu se mai întâmplase în Champions League ca toate cele 3 goluri din hat-trick-ul unui fotbalist să vină din pasa aceluiași jucător.

Liverpool mai are nevoie de un punct pentru „optimile” Champions League

Hat-trick-ul este cu atât mai impresionant cu cât Salah intrase pe teren în minutul 68. El a reușit „tripla” cu doar 9 atingeri de balon, cele mai puține din sezonul 2003/2004 încoace, atunci când Opta a început să înregistreze astfel de date.

După 4 etape, Liverpool ocupă locul 2 în grupa A și este ca și calificată în „optimile” Champions League. Pentru a rezolva avansarea în fazele eliminatorii, „cormoranii” au nevoie de măcar un punct în ultimele două meciuri, cu Ajax în deplasare și Napoli acasă.

Mai multe știri din Champions League:

Internetul râde de Pique după gafa din Barcelona - Inter » Cele mai tari glume la adresa fundașului

Kovacs, corectat de VAR în Bayer Leverkusen - FC Porto! Meci greu, cu 3 penalty-uri și un record inedit

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”