INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  SERIE A

Revolta Serie A! După 17 ani, italienii au 3 echipe în „sferturile” Ligii Campionilor: „Pare o glumă, dar e adevărul”. Putem avea Derby!

Articol de - Publicat joi, 16 martie 2023 11:01 / Actualizat joi, 16 martie 2023 12:19

Napoli, Milan și Inter s-au calificat în „sferturile” Champions League. Serie A nu a mai avut trei reprezentante în această fază din 2006. E posibil al 3-lea Derby della Madonnina în Ligă. În precedentele, rossonerii au trecut de fiecare dată mai departe.

Într-o perioadă dificilă în fotbalul italian, cu multe scandaluri, cu naționala absentă de la ultimul Mondial, trei echipe s-au calificat în „sferturile” Ligii Campionilor.

Nici jurnaliștii locali nu cred ce se întâmplă. „Pare o glumă, dar e adevărat”, a comentat Sportmediaset.

Luciano Spalletti, contraatac tăios la Pep Guardiola: „Cum să spui așa ceva?!”
NAPOLI - EINTRACHT FRANKFURT 3-0 (5-0 LA GENERAL)

Serie A, peste Premier League. Deasupra campionatului de 10,3 miliarde!

Serie A are o reprezentantă în plus față de Premier League, cel mai bogat campionat din lume, considerat cel mai valoros, jucătorii săi având o cotă globală de 10,3 miliarde de euro, de peste două ori mai mult decât întrecerea peninsulară. Și are două formații peste La Liga și Bundesliga. Ligue 1 nici nu există!

Au trecut nu mai puțin de 17 ani de la ultimul sezon cu „triplă” italiană în această fază de Champions. Din 2006, când squadra azzurra cucerea titlul mondial!

Napoli i-a luat locul lui Juventus

Au fost trei asemenea stagiuni în Ligă, de fiecare dată cu aceleași echipe, Milan, Inter și Juventus:

• 2002-2003. Toate trei au jucat și în semifinale, două înfruntându-se în ultimul act, Juventus - Milan 0-0, 2-3 la penaltyuri
  • 2004-2005. Milan a ajuns în finală, pierdută în acel meci incredibil cu Liverpool, de la Istanbul, 3-0 la pauză, 3-3 la final, 2-3 la loviturile de departajare
  • 2005-2006. Numai Milan a atins semifinalele, eliminată de Barcelona.

Acum, Milan și Inter au revenit în elita fotbalului continental, Juve a dispărut, dar a apărut Napoli, doar a 7-a formație din Serie A calificată în „sferturile” CL.

Nicio echipă din Serie A nu a primit gol în „optimile” Ligii Campionilor

Ce este interesant, niciuna dintre reprezentantele Italiei nu a primit gol în „optimi”:

• Napoli, 2-0 (d) și 3-0 (a) cu Frankfurt
  • Milan, 1-0 (a) și 0-0 (d) cu Tottenham
  • Inter, 1-0 (a) și 0-0 (d) cu FC Porto

Numai Bayern a mai reușit să păstreze poarta neatinsă, 3-0 la general cu PSG.

AC Milan, victorie la „masa verde” în fața lui Inter, în „sferturile” Ligii Campionilor din 2005

În „sferturi” poate fi Inter - Milan, Derby della Madonnina. „Euroderby” al capitalei Lombardiei s-a mai jucat de două ori în Champions:

• 2002-2003. Semifinală pe San Siro-Meazza, 0-0, 1-1, "Diavolul" rossonero prinzând finala grație golului marcat în deplasare
  • 2004-2005. Duel incendiar în „sferturi”. După 2-0 în prima manșă pentru Milan, meciul retur a fost suspendat definitiv în minutul 72, când portarul Dida a fost lovit cu o torță aruncată de fanii nerazzurri. Milan a câștigat la „masa verde”, 3-0.

Echipele calificate în „sferturile” Ligii Campionilor

Real Madrid, Bayern Munchen, Manchester City, Chelsea, Napoli, Inter Milano, AC Milan și Benfica sunt echipele calificate în faza „sferturilor” de finală din acest sezon de Liga Campionilor. Tragerea la sorți va avea loc vineri, la Nyon, de la ora 13:00.

Jurgen Klopp și Carlo Ancelotti, discuție la marginea terenului despre Manchester City și Guardiola: „Ăsta nu e fotbal!”

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”