INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PORTO - INTER 0-0 (0-1)

Porto - Inter 0-0 » Italienii supraviețuiesc în finalul de infarct și revin în sferturile Ligii după 12 ani!

Porto - Inter // foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 14 martie 2023 21:21 / Actualizat miercuri, 15 martie 2023 00:06

Inter Milano a remizat cu FC Porto pe „Dragao”, 0-0, și s-a calificat în sferturile de finală ale Champions League grație rezultatului din tur, 1-0.

Avantajul italienilor din tur, 1-0 grație golului înscris de Romelu Lukaku în minutul 86, a fost suficient pentru calificarea nerazzurra în sferturile competiției.

Uribe i-a dat emoții lui Onana cu un șut din afara careului în minutul 2, dar Eustaquio l-a întins apoi pe Onana cu o execuție de la marginea careului, însă nu a fost destul pentru a avea efect pe tabelă.

Mătură tot! Cinci statistici uluitoare ale bombardierului Haaland după „manita” din Champions League
MANCHESTER CITY - LEIPZIG

Inter a rezistat fără gol primit cu FC Porto și s-a calificat în sferturile Champions League

Cele mai mari ocazii au venit tocmai în prelungirile partidei și au aparținut toate echipei gazdă. Mai întâi, Dumfries a respins mingea șutată de Marcano de pe linia porții, apoi Porto a lovit bara în două rânduri, mai întâi prin Taremi, apoi prin Grujic!

Scăpată de minutele de foc din prelungiri, Inter a obținut astfel calificarea în sferturile Champions League, prima ei astfel de performanță după 12 ani, din sezonul 2010/2011!

FINAL » Porto - Inter 0-0

Porto - Inter » Echipele de start

FC PORTO (4-4-2): Costa - Pepê, Cardoso, Marcano, Zaidu - Eustaquio, Uribe, Grujic, Galeno - Evanilson, Taremi
Rezerve: C. Ramos, Samuel - Borges, Carmo, R. Conceicao, Namaso, Folha, A. Franco, Veron, T. Martinez, Sousa, Wendell
Antrenor: Sergio Conceicao

INTER (3-5-2): Onana - Darmian, Acerbi, Bastoni - Dumfries, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco - La. Martinez, Dzeko
Rezerve: Cordaz, Handanovic - Asllani, Bellanova, Brozovic, Carboni, J. Correa, D'Ambrosio, De Vrij, Gagliardini, Lukaku, Skriniar
Antrenor: Simone Inzaghi

Stadion: Estadio do Dragao
Arbitru: Szymon Marciniak

Mai multe articole din fotbalul internațional:

Abia revenit după operația de la genunchi, Paul Pogba s-a rupt din nou! Când ar putea reveni în tricoul lui Juventus
ITALIA
Managerul lui Manchester United, furios după ce a pățit Casemiro: „Arbitrii vor intensitate, apoi dau afară jucătorii”