INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BARCELONA

Primul verdict al medicilor la Barcelona, după ce Lewandowski a ieșit accidentat

Robert Lewandowski. Foto: Imago Images +10   FOTO
Robert Lewandowski. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 05 octombrie 2023 10:04 / Actualizat joi, 05 octombrie 2023 15:57

Robert Lewandowski (35 de ani) a părăsit terenul după doar 33 de minute în duelul din Champions League contra lui Porto, câștigat de catalani cu scorul de 1-0. O intrare dură a lui David Carmo (24 de ani) în minutul 21 a dus la înlocuirea polonezului câteva minute mai târziu.

Lewandowski a suferit o lovitură gravă la glezna stângă după intrarea lui Carmo, dar centralul englez Anthony Taylor nu i-a acordat acestuia nici măcar un cartonaș galben.

Legenda lui Dinamo dezvăluie că a fost la un pas de transferul la rivală: „Pentru o noapte, am fost jucătorul Rapidului”
„PRIETENII LUI OVIDIU”

Atacantul a șchiopătat timp de câteva minute și nici măcar nu a încercat să șuteze spre poartă când a primit o minge în preajma careului. Apoi, Lewandowski s-a îndreptat către marginea terenului, unde medicul echipei i-a aplicat un bandaj. Efortul a fost în zadar, iar Lewandowski a cerut schimbarea.

+6 FOTO

Lewandowski va lipsi o lună de pe teren

Lewandowski a fost supus primelor examinări chiar în vestiar, iar medicii au descoperit că polonezul și-a luxat glezna. Lewandowski va lipsi aproximativ o lună și poate rata El Clasico de pe 28 octombrie.

Lewandowski a fost aplaudat la ieșirea de pe teren de cei 1500 de fani care au făcut deplasarea în Portugalia. Înlocuitorul polonezului a fost Ferran Torres (23 de ani), cel care a reușit unicul gol al partidei în primul minut al prelungirilor din prima repriză.

Deși Lewandowski a părăsit terenul în urma unei lovituri, Barcelona a fost echipa mai agresivă în acest duel. Gavi (19 ani) a fost eliminat în minutul 90+3 după ce a primit al doilea galben, în timp ce alți cinci jucători ai Barcelonei au fost avertizați la rândul lor. De cartonaș galben n-a scăpat nici antrenorul catalanilor, Xavi (43 de ani), care a fost avertizat în minutul 30.

Vezi și alte știri:

VAR-ul a salvat brigada lui Istvan Kovacs » Gol anulat inițial, validat după reluări