INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PSG - REAL SOCIEDAD 2-0

VIDEO + FOTO PSG - Real Sociedad 2-0, în turul optimilor UEFA Champions League » Gazdele s-au descătușat în repriza a doua

PSG a învins-o pe Real Sociedad, foto: IMAGO +9   FOTO
PSG a învins-o pe Real Sociedad, foto: IMAGO

Articol de - Publicat miercuri, 14 februarie 2024 23:17 / Actualizat joi, 15 februarie 2024 00:13

PSG a învins-o pe Real Sociedad, scor 2-0, în turul optimilor UEFA Champions League. Partida a fost la discreția parizienilor, care au luat o opțiune serioasă pentru calificarea în sferturile competiției.

Campioana Franței a avut o primă repriză complicată cu ocupanta locului 7 din La Liga. Chiar dacă și-a creat mai multe oportunități de a marca, trupa lui Luis Enrique nu a găsit calea spre gol.

Haos la parada lui Kansas City Chiefs, după ce trei persoane au început să tragă cu arma » Un mort și 21 de răniți! Atenție, imagini cu puternic impact emoțional
SUPER BOWL

În minutul 6, Kylian Mbappe (25 de ani), a pătruns în viteza în careu după o cursă impresionantă, însă șutul său a fost blocat de Alex Remiro (28 de ani), portarul celor de la Sociedad.

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din PSG - Real Sociedad, în optimile Ligii Campionilor

PSG a învins-o pe Real Sociedad în turul optimilor UEFA Champions League, foto: Imago Images
+5 FOTO

Spaniolii au preluat controlul jocului și au avut câteva oportunități importante de a marca. Mai întâi, Brais Mendez (27 de ani), iar ulterior Takefusa Kubo (22 de ani) nu au nimerit poarta apărată de Gianluigi Donnarumma (24 de ani).

PSG a replicat prin Ousmane Dembele (26 de ani), care a trimis puțin pe lângă poarta spaniolilor în minutul 25. Sociedad a avut, însă, cea mai importantă ocazie din prima repriză. Cu câteva momente înainte de pauză, Mikel Merino și-a încercat norocul de la marginea careului, iar șutul său a zguduit bara transversală.

Repriza a doua, la discreția lui PSG în duelul cu Real Sociedad

Repriza a doua a fost controlată în totalitate de PSG. Francezii au deschis scorul în minutul 58, prin Kylian Mbappe. Marquinhos i-a oferit o pasă bună starului francez în interiorul careului, iar acesta nu l-a iertat pe portarul lui Sociedad.

Același Mbappe putea realiza „dubla” câteva minute mai târziu, însă șutul său a lovit bara transversală.

2-0 s-a făcut în minutul 71. Bradley Barcola (21 de ani) a înscris după o acțiune individuală superbă, cu un șut din interiorul careului.

PSG a forțat și marcarea celui de-al treilea gol, dar Asensio și Kolo Muani nu au reușit să înscrie din ocaziile pe care și le-au creat, pe final de meci.

S-a terminat 2-0 pentru PSG, care ia o opțiune importantă pentru calificarea în sferturile UEFA Champions League. Returul va avea loc pe 5 martie, în Spania.

Pentru PSG urmează duelul din deplasare cu Nantes, din campionat, în timp ce Sociedad merge pe terenul celor de la Mallorca.

FINAL » PSG – Real Sociedad 2-0