INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - LIVERPOOL 3-1

Ramos a răbufnit la adresa criticilor, după ce a fost acuzat că l-a accidentat intenționat pe Mo Salah

Articol de - Publicat duminica, 27 mai 2018 10:46

Căpitanul Madridului, care a marcat cele mai importante goluri la finalele din 2014 și 2016, l-a scos din joc pe cel mai periculos adversar în ultimul act de la Kiev, în prima repriză a duelului cu Liverpool (3-1).

De 13 ani joacă Sergio Ramos la Real. Este veteranul blanco și a fost întotdeauna unul dintre cei mai buni. Mereu important, decisiv pe teren, influențând marile finale ale Madridului. Din doi în doi ani, echipa a cucerit Champions League și datorită lui. Cu golurile ori cu agresivitatea sa exacerbată.

24 mai 2014, finala CL: 4-1 cu Atletico după prelungiri

În minutul 90+3, la ultima acțiune a albilor din timpul regulamentar, s-a înălțat la o lovitură de colț, învingându-l pe Courtois cu o lovitură de cap fulminantă. Fără acel gol, nu ar mai fi fost prelungiri. Fără acel gol, Real ar fi pierdut;

28 mai 2016, finala CL: 1-1, 5-3 la penaltyuri cu Atletico

În minutul 15, încă o dată în atac și încă un gol esențial, deschizând scorul pe San Siro. Și el a transformat a 4-a lovitură de pedeapsă;

26 mai 2018, finala CL: 3-1 cu Liverpool

Nu a mai înscris, dar l-a scos din joc pe cel mai periculos om al rivalilor. În minutul 25, l-a tras de mână pe Salah, provocându-i o cădere dură și accidentarea la umăr. Din acel moment, jocul lui Liverpool s-a rupt.

"Nu am nicio vină pentru ce s-a întâmplat"

Mulți l-au acuzat pe Ramos că a fost un gest premeditat, că a vrut să-l rănească pe egiptean, însă ibericul contestă vehement această variantă și are un răspuns la fel de acid.

VIDEO cu faza accidentării!

"E trist ce s-a întâmplat cu Salah. Ca fotbalist, nu vrei niciodată să vezi pe cineva accidentat, fie coleg, fie adversar. Ne-am prins de braț unul pe altul și am căzut, n-am mai putut face nimic. Nu am nicio vină pentru ce s-a întâmplat", a declarat stoperul lui Real.

"Cine susține că am vrut să-l accidentez pe Salah nu are nicio legătură cu fotbalul, nu a jucat acest sport și nu-l înțelege", a adăugat ibericul.

"Uneori, fotbalul îți arată părțile frumoase. Alteori, iese rău. Înainte de orice, suntem colegi în fotbal. Recuperare rapidă, Salah"