INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  RB LEIPZIG - LIVERPOOL 0-2

RB Leipzig - Liverpool 0-2. VIDEO + FOTO I s-a întors norocul! Trupa lui Jurgen Klopp, victorie după două gafe mari în apărarea nemților

Liverpool a învins-o pe Leipzig, scor 2-0, în turul optimii de finală din UEFA Champions League. +11   FOTO

Articol de GSP - Publicat marti, 16 februarie 2021 23:55 / Actualizat miercuri, 17 februarie 2021 00:00

Liverpool a făcut un pas mare spre sferturile UEFA Champions League. Improvizațiile din centrul apărării, tânărul Kabak și omul bun la toate Henderson, au dat roade, iar oamenii de gol au speculat perfect erorile nemților.

Leipzig - Liverpool 0-2. Jurgen Klopp mizează totul pe Champions League

Partida disputată la Budapesta, pe Puskas Arena, din cauza restricțiilor de deplasare impuse de guvernul german, a început în forță. Dani Olmo a trimis mingea în bară cu o lovitură de cap, în minutul 5. Prima repriză a adus și un gol anulat.Firmino l-a învins pe Gulacsi, dar Mane scăpase mingea în afara terenului, înainte să centreze.

Repriza secundă a fost sub semnul gafelor comise de elevii lui Nagelsmann. În minutul 53, Marcel Sabitzer, a încercat să paseze spre propria poartă, dar a greșit execuția și a trimis mingea perfect pentru Salah, care a îndeplinit o simplă formalitate. La doar 5 minute distanță, Mukiele a comis-o și el. A luftat și l-a lăsat pe Sadio Mane singur cu Gulacsi.

+7 FOTO

Finalul a fost unul încins, cu multe întreruperi și cu o ocazie mare ratată de Leipzig, la chiar ultima acțiune. Hwang Hee-Chan l-a lobat pe Alisson, dar mingea s-a scurs la câțiva centimetri de poartă.

RB Leipzig - Liverpool » 0-2

RB Leipzig - Liverpool » Echipe de start

Leipzig: Gulacsi - Mukiele, Klostermann, Upamecano, Angelino - Sabitzer, Haidara, Kampl - Nkunku, Olmo, Adams
Rezerve: Martinez, Orban, Konate, Poulsen, Hwang, Sorloth, Samardzic, Kluivert, Halstenberg, Hartmann, Henrichs
Antrenor. Julian Nagelsmann

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Kabak, Henderson, Robertson - Wijnaldum, Thiago, Jones - Mane, Firmino, Salah
Rezerve: Adrian, Kelleher, Oxlade-Chamberlain, Tsimikas, Shaqiri, Origi, Davies, R. Williams, Phillips, Cain, Clarkson, N. Williams
Antrenor: Jurgen Klopp

• Klopp nu poate folosi primii 4 fundași centrali din lot. Van Dijk, Joe Gomez, Fabinho și matip sunt toți accidentați.