INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  „OPTIMI”

Real Madrid - Atalanta 3-1 » Real Madrid, calificare fără emoții în sferturile competiției

Real Madrid - Atalanta FOTO Imago +9   FOTO
Real Madrid - Atalanta FOTO Imago

Articol de GSP - Publicat marti, 16 martie 2021 23:19 / Actualizat miercuri, 17 martie 2021 00:04

Real Madrid a învins Atalanta, scor 3-1 (4-1 la general), și s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Trupa lui Zinedine Zidane a eliminat Atalanta în optimile Ligii Campionilor, după golurile marcate de Karim Benzema, Sergio Ramos și Marco Asensio. În ultimele două ediții, Real Madrid a părăsit competiția în această fază eliminatorie, când a fost eliminată de Ajax (2018/19) și Manchester City (2019/20).

Karim Benzema a deschis scorul pe Estadio Alfredo Di Stefano

Karim Benzema a deschis scorul pe Estadio Alfredo Di Stefano în minutul 34, după o eroare uriașă în apărarea oaspeților. Marco Sportiello, portarul celor de la Atalanta, a degajat greșit, iar mingea a fost interceptată de Luka Modric, care a pătruns în careu și l-a servit pe Karim Benzema. Atacantul francez a înscris fără emoții în poarta bergamascilor.

FOTO Guliver/Gettyimages
FOTO Imago
FOTO Imago
+5 FOTO

În a doua repriză, Vinicius Jr. a obținut un penalty, iar căpitanul Sergio Ramos l-a executat perfect și a majorat avantajul formației „blanco”.

Marco Asensio a stabilit scorul final: 3-1 pentru Real Madrid

Atalanta nu a mai avut nimic de pierdut, iar băieții lui Gasperini s-au aruncat în atac pentru a marca golul de onoare. În minutul 83, Luis Muriel a înscris superb dintr-o lovitură liberă, care l-a lăsat fără replică pe Thibaut Courtois.

La faza imediat următoare, Marco Asensio a risipt emoțiile și a stabilit scorul final. 3-1 pentru Real Madrid, iar formația din capitala Spaniei a obținut biletele pentru tragerea la sorți din următoarea fază a competiției. Alte 5 echipe s-au calificat deja în „sferturi”: Liverpool, PSG, Porto, Borussia Dortmund și Manchester City

2015a fost ultimul an când Real Madrid a fost eliminată din Liga Campionilor cu Sergio Ramos în teren

Real Madrid - Atalanta 3-1

Vezi VIDEO cu cele mai importante faze

Real Madrid - Atalanta: echipele de start

Real Madrid: Courtois - Nacho, Ramos, Varane, Mendy - Valverde, Kroos, Modric - Lucas, Benzema, Vinicius Jr.
Rezerve: Altube, Lunin - Isco, Asensio, Duro, Marcelo, Militao, Rodrygo
Antrenor: Zinedine Zidane

Atalanta: Sportiello - Toloi, Romero, Djimsiti - Maehle, de Roon, Pessina, Gosens - Malinovsky, Pasalic - Muriel
Rezerve: Gollini, Rossi - Caldara, Ghislandi, Gollini, Ilicic, Lammers, Miranchuk, Palomino, Ruggeri, Zapata
Antrenor: Gian Piero Gasperini

Stadion: Alfredo di Stéfano (Madrid)
Arbitru: Danny Makkelie

Citește mai multe știri despre Champions League

Delegare importantă pentru Istvan Kovacs » Va conduce un meci din optimile Ligii Campionilor!

Punctul nevralgic al lui Messi: penalty-urile! Câte a ratat în carieră: „Wow! E om!"

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Ședință CHEIE la Rapid: Dan Șucu a luat deja decizia în cazul lui Cristiano Bergodi!