INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - GALATASARAY 6-0

REAL MADRID - GALATASARAY // Rețineți numele! Rodrygo, senzația de 18 ani a madrilenilor, „dublă” de excepție în decurs de 3 minute! 3 recorduri MEMORABILE ale brazilianului

Articol de GSP - Publicat miercuri, 06 noiembrie 2019 22:25

Real Madrid a trecut de Galatasaray, scor 6-0, în etapa a patra din grupele Ligii Campionilor. Omul meciului a fost brazilianul Rodrygo Silva de Goes, în vârstă de doar 18 ani, marcator al lui hattrick.

Golul cu Leganes, reușit în urmă cu o săptămână în La Liga, n-a fost doar o întâmplare pentru brazilianul căruia mulți îi prevestesc un viitor strălucitor în fotbalul mondial. Miercuri seara, contra Galatei, Rodrygo a avut o nouă reprezentație de gală.

„Aripa” de 18 ani a lui Zinedine Zidane și-a început show-ul după doar 4 minute. A interceptat calm o centrare venită de la Marcelo, a păcălit din fentă apărarea Galatei, finalizând cu un șut plasat.

După doar 3 minute, Rodrygo a demonstrat că excelează și în jocul aerian. Același Marcelo, pasatorul ideal, a produs o centrare excelentă pentru brazilianul care a „plutit” nestingherit și l-a învins pe Muslera cu o lovitură de cap imparabilă.

Brazilianul și-a definitivat opera în prelungirile partidei, pe contraatac.

Rodrygo, 3 recorduri fabuloase

• brazilianul a devenit marcatorul celei mai rapide „duble” din istoria Ligii Campionilor

• devine cel mai tânăr marcator al Realului în Ligă după 24 de ani, de la Raul Gonzalez!

• la 18 ani și 300 de zile, e cel mai tânăr brazilian care înscrie în Ligă

45 de milioane de euroa plătit Real Madrid în iulie pentru transferul atacantului brazilian de la FC Santos

2 goluriîn 197 de minute jucate are Rodrygo în LaLiga la Real. A marcat o dată şi pentru echipa a doua

Urmărește AICI desfășurarea meciurilor din grupele Ligii Campionilor!

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!