INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - PSG 3-2 LA GENERAL

Regele e Benzema! Karim a făcut meciul carierei cu PSG: 4 borne istorice atinse de francez

Karim Benzema, 34 de ani, a făcut meciul carierei cu PSG, în „optimile” Ligii Campionilor. A reușit un hat-trick în decurs de 17 minute și a calificat-o pe Real Madrid în sferturile de finală, 3-2 la general.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 09 martie 2022 23:57 / Actualizat joi, 10 martie 2022 00:45

Karim Benzema, 34 de ani, a făcut meciul carierei cu PSG în returul „optimilor” Champions League. A reușit un hat-trick în decurs de 17 minute și a calificat-o de unul singur pe Real Madrid în sferturile de finală, 3-2 la general.

Când PSG era în control total, Donnarumma a băgat-o în joc pe Real. A așteptat prea mult să paseze, i-a fost închis unghiul de către Benzema și a pasat greșit, la Vinicius. Brazilianul a trimis înapoi la Karim, iar Benzema a egalat (61).

Au urmat două goluri în 160 de secunde! Modric a tăiat excepțional liniile pe contraatac, l-a servit pe Benzema, iar francezul, la limita ofsaidului, l-a executat pe portarul italian al Parisului (76). La faza imediat următoare, Benzema a speculat o eroare monumentală semnată de Marquinhos și a „înțepat” pentru un fabulos 3-1 (78).

Real Madrid - PSG 3-1 » „Tripla” lui Benzema elimină Parisul din Champions League
Real Madrid - PSG 3-1

Real Madrid - PSG. Karim Benzema a scris istorie!

• După aceste 3 goluri, Benzema a devenit al 3-lea golgeter din istoria Realului, cu 309 reușite. Tocmai l-a depășit pe Di Stefano (308). Îi mai are în față pe Raul (323) și Cristiano Ronaldo (450).

• În Champions League, Benzema (67 de goluri) l-a depășit în această seară pe legendarul Raul (66) și e al doilea cel mai bun marcator blanco din toate timpurile. Sub Ronaldo (105).

• La 34 de ani și 80 de zile, Benzema e cel mai vârstnic jucător care reușește un hat-trick în Liga Campionilor.

• Karim Benzema devine și primul fotbalist care înscrie în 18 ani calendaristici succesivi în Liga Campionilor (2005-2022).

Sunt foarte fericit pentru goluri și pentru că am atins aceste cifre. Mândru că l-am depășit pe Di Stefano, o legendă a lui Real Madrid. Ce s-a întâmplat cu Donnarumma la primul gol nu e o eroare, e presiunea pusă de noi. Când jucăm așa, putem câștiga orice meci. Fiecare partidă e o finală pentru noi și s-a văzut azi că Real Madrid e viu! Am pierdut turul, am luat gol acasă... Era foarte dificil. Dar e un meci de Champions. Am avut forță mentală. Aveam nevoie și de suporteri, e și victoria lor
Karim Benzema, atacant Real Madrid

30 de goluriare Benzema în acest sezon la Real Madrid

3 hat-trickuriare Benzema în Champions League

„Copilul ăsta e destul de bun” » Cele mai tari reacții după recitalul lui Mbappe în fieful Madridului
Real Madrid - PSG
Manchester City, calificare cu frâna de mână trasă » Guardiola e în „sferturile” Ligii Campionilor
Man. City - Sporting 0-0

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia