INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ARSENAL - SEVILLA 2-0

Românii au avut viață grea cu Arteta în Liga Campionilor » Ce notă a primit Istvan Kovacs

Articol de - Publicat joi, 09 noiembrie 2023 07:24 / Actualizat joi, 09 noiembrie 2023 13:48

Brigada condusă de Istvan Kovacs, în special arbitrul de rezervă, Horațiu Feșnic, a avut mari probleme în a-l ține în frâu pe Mikel Arteta. Managerul lui Arsenal s-a agitat tot timpul și i-a reproșat lui Kovacs că nu l-a protejat pe Bukayo Saka de faulturile spaniolilor.

Istvan Kovacs n-a avut o seară dificilă pe Emirates, la nivel decizional. Iar VAR a fost cât se poate de „discret”. Marea problemă a brigăzii conduse de el a fost Mikel Arteta.

După ce, sâmbătă, cu Newcastle United, Arsenal a pierdut ca urmare a unui gol înscris în condiții neregulamentare, managerul „tunarilor” a simțit nevoia să se „implice” mai mult acum, contra lui FC Sevilla. S-a agitat foarte mult pe margine, încă din primul minut, iar pentru arbitrul de rezervă Horațiu Feșnic a fost o adevărată provocare să-l țină în frâu.

Mikel Arteta, furios după înfrângerea cu Newcastle: „O rușine, mi-e silă să fac parte din așa ceva!”
ANGLIA

Mikel Arteta, nemulțumit că Istvan Kovacs nu l-a protejat pe Bukayo Saka

Arteta a avut o problemă și cu maniera de arbitraj a lui Kovacs. „Centralul” din Carei a lăsat jocul mai liber, iar managerul lui Arsenal i-a reproșat în mai multe rânduri, în prima repriză, faptul că nu l-a protejat pe Bukayo Saka.

Cel mai bun jucător al amfitrionilor, autorul golul doi, a fost faultat în mod repetat de spanioli în prima repriză, dar arbitrul n-a scos cartonașul galben din buzunar, ceea ce Arteta a „sancționat” cu mâinile în aer.

Bukayo Saka a ieșit accidentat în minutul 85

După ce i-a pasat decisiv lui Trossard, la 1-0 (29), pentru ca apoi să înscrie el însuși (64),  Saka a ieșit accidentat, în minutul 85, cu o problemă la gleznă.

Istvan Kovacs a primit nota 5 în tabloidul Daily Mail. O notă surprinzător de mică, totuși, în condițiile unei partide fără probleme deosebite de arbitraj. În cotidianul spaniol Marca, el s-a ales cu două stele (satisfăcător).