INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ROMÂNII, SLABI ÎN LIGĂ

Unirea salvează onoarea în Ligă » Seri de coşmar pentru ceilalţi români!

Articol de GSP - Publicat joi, 26 noiembrie 2009 00:00

Victoria Unirii Urziceni pare să fie singura veste bună pentru românii din Champions League. Dacă elevii lui Dan Petrescu s-au impus în faţa Sevillei şi speră să fie în primăvara celei mai importante competiţii europene intercluburi, Cristi Chivu, Tiberiu Ghioane, Ladislau Boloni, Cristian Săpunaru sau Ciprian Marica nu au avut cele mai fericite seri din cariera lor europeană.

Depăşită lejer de Arsenal, 2-0, echipa lui Boloni, Standard Liege, trebuie să o învingă pe Alkmaar în ultima rundă pentru a putea trece de faza grupelor. Tot de victorie are nevoie şi Ghioane, însă misiunea sa este sensibil mai dificilă. Folosit numai 4 minute în derby-ul Estului cu Rubin Kazan, 0-0, internaţionalul român va da piept cu supercampioana FC Barcelona, care conduce grupa şi s-ar putea mulţumi cu remiza pentru a-şi asigura primul loc.

Nefolosit de Markus Babbel la 2-0 cu Rangers, Ciprian Marica se va duela cu Unirea Urziceni pentru locul 2 în grupa G. Atacantul, căzut în dizgraţie la Stuttgart, prinde tot mai rar primul 11 al şvabilor, iar despărţirea pare iminentă.

Titular cu Chelsea, Cristian Săpunaru a avut o prestaţie modestă în cele 72 de minute pe care le-a petrecut pe teren împotriva englezilor şi a primit nota 4 din partea cotidianului O Jogo. "A fost pasiv la faza în care Malouda i-a pasat lui Anelka pentru gol, iar întreaga sa evoluţie a stat sub semnul acestei erori. Greşeală după greşeală pentru Săpunaru, care nu a fost capabil să facă faţă atacurilor de pe partea sa".

Nici Chivu nu a avut parte de un tratament tocmai blînd din partea presei italiene după Barca - Inter, 2-0: "Raşchetat. Alves şi Iniesta l-au înnebunit pe Chivu. Ridiculizat după pauză, a încasat un galben şi va rata meciul cu Rubin", a notat La Stampa, în timp ce Gazzetta dello Sport scrie: "Iniesta l-a anesteziat cu tehnica sa fină. Românul nu s-a schimbat nici cînd Inter ar fi avut nevoie să împingă jocul în atac"".