INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  VALENCIA - ATALANTA

VALENCIA - ATALANTA 3-4 // Visul continuă! Ilicic scrie istorie cu Atalanta, după o victorie de zile mari la Valencia

Articol de GSP - Publicat marti, 10 martie 2020 22:00

Atalanta a învins-o pe Valencia și pe „Mestallla”, scor 4-3, și s-a calificat în sferturile UEFA Champions League, Atacantul Josip Ilicic a fost omul meciului, marcând de patru ori.

• RB Leipzig - Tottenham a fost celălalt meci la serii din Champions League. Detalii AICI

Înfruntarea de pe Mestalla, disputată fără spectatori din cauza coronavirusului, a fost una extrem de spectaculoasă, la fel ca meciul din tur, câștigat cu 4-1 de Atalanta. Partida condusă de Ovidiu Hațegan a început tare, cu trei goluri marcate în prima repriză. După ce Ilicic a înscris în minutul 3 din penalty, Gameiro a readus speranțele „liliecilor”, egalând în minutul 21. Dar scorul la pauză a fost 1-2, după ce același Ilicic a înscris din nou din lovitură de pedeapsă.

Ovidiu Hațegan a dictat două penalty-uri într-o repriză! Aceiași jucători, implicați la ambele faze

În repriza secundă s-a marcat pe bandă rulantă, Gameiro a făcut „dubla”, iar Torres a adus gazdele în avantaj, moment în care mai aveau nevoie de trei goluri în 23 de minute pentru o calificare miraculoasă. Ilicic a lovit însă din nou! A punctat de două ori, de data asta din acțiune, și a dus-o pe Atalanta în sferturile Champions League, la prima prezență în această competiție!

Valencia - Atalanta 3-4 (1-4 în tur)

Valencia - Atalanta, echipe de start

Valencia: Cillessen - Wass, Coquelin, Diakhaby, Gaya - Ferra Torres, Parjeo, Kondogbia, Soler - Gameiro, Rodrigo
Rezerve: Domenech, Guedes, Cheryshev, Lee, Ruben Sobrino, Florenzi, Guillamon
 Antrenor: Albert Celades

Atalanta: Sportiello - Djimsiti, Caldara, Palomino - Hateboer, De Roon, Freuler, Gosens - Ilicic, Pasalic, Gomez
Rezerve: Rossi, Tameze, Czyborra, Muriel, Malinvoskyi, Castagne, Zapata
Antrenor: Gian Piero Gasperini

Stadion: Mestalla, Valencia
Arbitru: Ovidiu Hațegan // Asistenți: Octavian Șovre, Sebastian Gheorghe

Vezi și:

MANCHESTER CITY - REAL MADRID. Lovitură grea pentru Zidane! Thibaut Courtois s-a accidentat și va rata meciul cu „cetățenii”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!