INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BAYERN - REAL 0-4 (ÎN TUR 0-1)

VIDEO Bavarie totală » După 12 ani, Madridul e în finala Champions. La Decima e foarte aproape! Bayern, imaginea neputinţei

Articol de , - Publicat miercuri, 30 aprilie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 30 aprilie 2014 00:44

"Va fi Infern. Vom incendia Allianz!", ameninţa Rummenigge, preşedintele bavarezilor. A fost, dar pentru Bayern. Campioana de anul trecut a jucat şi mai slab decît în tur. Şi Realul magic al lui Ancelotti a profitat la maximum de fiecare eroare. Două goluri cu capul după faze fixe în 4 minute au decis finalista. Plus "dubla" lui Ronaldo. S-a amuzat Ancelotti cînd l-a auzit pe Rummenigge vorbind de incendii, de copaci arşi, de Infern. "M-am interesat. E risc minim la Munchen să luăm foc. E umiditate mare şi plouă". Ştia ce echipă are, cea mai bună pe contraatac, simţea că Bayern, care nu-l bătuse niciodată în Ligă, nu-l poate surprinde. Ar fi fost prins nepregătit aseară numai dacă Uli Hoeness, în loc să aştepte închisoarea la VIP, pe Allianz, ar fi intrat pe gazon!

Click aici pentru VIDEO!

"Posesia, o mare minciună!"
"Immer weiter!" a fost mesajul tribunei roşii germane. Însă, după minutul de reculegere pentru Vilanova şi Boskov, acest "tot înainte" a avut efect contrar, de tranchilizare a propriilor jucători. Înainte fără nici un plan, fără inspiraţie, fără cap. "Posesia devine o mare minciună în fotbal", a observat un editorialist de la Marca. Dacă nu accelerezi, dacă nu schimbi ritmul, te păcăleşti singur.

Au o poartă între băncile de rezerve?
Sezonul trecut, cu Heynckes, bavarezii tăiau terenul, jucau iute, verticalizau, nu pierdeau timp cu pase inutile. Şi au cucerit Europa. Acum, cu Guardiola, poarta la care trebuie să înscrie ei parcă nu mai e în faţa peluzei, ci undeva între cele două bănci de rezerve. În lateral. Aşa de insistent duc mingea de la o margine la alta. Ca fan, probabil că îţi vine să sari în iarbă şi să le scoţi nemţilor ochelarii de cal ce îi duc pe o direcţie total greşită.

Trei goluri în 18 minute
Aseară, Ribery şi Robben au fost şi mai slabi ca în tur în ofensivă. Nimic, nimic, nimic. Iar în apărare, dezastru. În patru minute, au luat două goluri din faze fixe în prima repriză.

0-1 (16): corner Modrici, Ronaldo a sărit fals, Dante a picat în plasă, Sergio Ramos (nimeni nu l-a împiedicat) a rămas singur în aer şi lovitura sa de cap a fost prea puternică şi bine plasată. Neuer mai avea nevoie de un coleg cu mănuşi pe linie.

0-2 (20): lovitură liberă Bale, deviere Pepe şi acelaşi Ramos, iarăşi nemarcat, l-a mai pus o dată pe Neuer să desfacă nodurile plasei.

Şi n-a fost tot, pentru că Real trebuia să ne mai arate o dată măiestria sa pe contre. Nici n-am văzut cînd mingea a ajuns la Bale, Ronaldo a avansat singur în paralel, pasă, iar Cristiano nu ratează. Doar e Balonul de Aur. 0-3. Era minutul 34.

2013: 7-0 cu Barca.
2014: 0-5 cu Real!

Madridul jubila. Avusese trei baloane pe poarta nemţilor şi marcase de fiecare dată. Procentaj total, sută la sută, ce putea fi mai frumos? "Dacă aş cîştiga La Decima la primul meu an la Real, aş fi cel mai fericit om din lume", a spus Ancelotti. În acest ritm, cu Atletico sau Chelsea în finala de la Lisabona, pe 24 mai, a 10-a Ligă a Campionilor blanca e foarte, foarte posibilă.

Bayern? A primit o palmă uriaşă, s-o simtă. Anul trecut, a făcut-o praf pe Barcelona, 7-0 la general în semifinale, acum a luat 5-0 de la Real. "Am fost executaţi!", a comentat Effenberg live, pe Twitter. Şi fostul bavarez era completat de Lineker: "Bayern, o catastrofă!".

Palma lui Pep
Prima repriză a însemnat, de fapt, tot meciul de la Munchen. După pauză, n-au mai fost decît trei lucruri interesante. Golul lui CR7, 0-4 în ultimul minut, cu un şut pe sub zid, stil Ronaldinho, din lovitură liberă. Palma pe care şi-a tras-o Guardiola peste cap, furios că nemţii lui cu care spera să domine lumea ani la rînd sînt nişte fantome. Şi cele cîteva serii de fluierături dedicate gazdelor. În 2013, erau campionii Ligii. Acum sînt doar campionii Bundesligii. În Europa, nu mai sînt zeii de pe Wembley. Sînt simpli muritori.

Ronaldo de record!
Cristiano Ronaldo a devenit aseară cel mai bun marcator all-time într-un sezon de Liga Campionilor. Cu "dubla" din minutele 34 şi 90, atacantul Realului a ajuns la 16 reuşite în această stagiune, depăşindu-i pe Altafini, Messi şi Van Nistelrooy, toţi cu cîte 14.

Ribery trebuia eliminat
Incapabil să se impună în faţa lui Carvajal în prima repriză, Ribery şi-a manifestat frustrarea prin lovituri sub centură. La un moment dat l-a scuipat, apoi, mai tîrziu, i-a tras o palmă. Norocul francezului că arbitrul Proenca n-a văzut. Altfel era de "roşu".

51 de goluri are Ronaldo în 50 de partide pentru Real în Ligă. În total a dat 67 în 106 meciuri

4 partide a bifat Bayern cu Pedro Proenca la centru în Ligă, printre care finala 2012 cu Chelsea. Pe toate le-a pierdut

0-4 încasat aseară e cea mai mare înfrîngere suferită de Bayern în cupele europene acasă. Tocmai la meciul 200 pe teren propriu

6 victorii şi două remize are antrenorul Realului, Carlo Ancelotti, în întîlnirile cu Bayern

19-13 a fost raportul şuturilor la poartă în favoarea lui Bayern (7-6 cadrate). Golurile le-a dat Real

64 la sută a avut Bayern posesie. Şi 9-3 la cornere. Dar n-a profitat

Bayern - REAL 0-4 (în tur 0-1)
(Ramos 16, 20, Ronaldo 34, 90)
BAYERN: Neuer - Lahm, Boateng, Dante, Alaba - Kroos, Schweinsteiger - Robben, Muller (72 Pizarro), Ribery (72 Gotze) - Mandzukici (46 Javi Martinez). Antr. P. Guardiola
REAL: Casillas - Carvajal, Pepe, Sergio Ramos (75 Varane), Coentrao - Modrici, Xabi Alonso, Di Maria (84 Casemiro) - Bale, Benzema (80 Isco), Ronaldo. Antr. C. Ancelotti