INTERNATIONAL  »  PRELIMINARII CM 2010  »  “BARAJ” EUROPA » UCRAINA - GRECIA 0-1 (ÎN TUR 0-0)

Sărbătoare greacă

Articol de - Publicat joi, 19 noiembrie 2009 00:00

Elenii s-au calificat pentru a doua oară la un Mondial, cîştigînd returul de la Doneţk prin golul lui Salpingidis

Otto Rehhagel şi-a redus criticii la tăcere. Într-un moment în care presa ateniană se grăbea să ceară demiterea sa, după acel 0-0 de sîmbătă, tehnicianul german a dat lovitura chiar la Doneţk. La al 100-lea meci cu el pe bancă, Grecia a cîştigat returul barajului cu Ucraina (1-0) şi merge pentru a doua oară la un Mondial, după o pauză de 16 ani.

Meciul? Vedeta ucrainenilor, Andrei Şevcenko, parcă a avut o premoniţie: "Grecii îşi bazează jocul pe o apărare solidă. Nu-ţi lasă prea mult spaţiu şi lovesc din senin". Aşa a fost. Deşi ştiau la ce să se aşteapte, ucrainenii n-au arătat nici o clipă că ar avea un plan pentru a dejuca strategia oaspeţilor. Ba le-au făcut viaţa şi mai uşoară, replicîndu-le printr-un joc stereotip, axat pe mingi care-l căutau exclusiv pe Şevcenko.

Atacantul lui Dinamo Kiev a avut golul de cîteva ori în bocanc, dar a ratat. Şi dacă n-a înscris el, au făcut-o grecii, prin Salpingidis. La prima ocazie.

Tabloul a rămas acelaşi şi după pauză. Joc economic al oaspeţilor, ofensivă "la ce i-o ieşi lui Şevcenko" de partea cealaltă. Fără succes. Şi Ucraina ratează astfel, pentru a 4-a oară consecutiv la baraj, calificarea la un turneu final.